bعلت سوزش معده چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علت سوزش معده چیست؟

سوزش معده (Heartburn or acid reflux) و برگشت اسید یکی از شایع‌ترین مشکلات گوارشی است که تقریبا ۲۰ درصد افراد با این مشکل مواجه هستند. علائم این بیماری احساس سوزش در قسمت پایین قفسه سینه است که در اثر بازگشت اسید معده به طرف بالا و وارد شدن آن به مری این حس بوجود می‌آید و معمولا همراه با درد است.

سوزش معده

باید توجه داشت که تشخیص درست علت بیماری بهترین درمان است. زیرا با تشخیص درست دلایل بیماری می‌توان از بهترین نوع درمان برای مبتلایان استفاده کرد. بهترین پزشکان می‌گویند مصرف بیش از حد کافئین، مصرف غذاهای چرب و بعضی غذاهای محرک مثل سیر، پیاز و ادویه‌ها، مصرف الکل و سیگار از جمله دلایلی است که می‌تواند باعث سوزش سر معده در فرد شود. همچنین باید به این نکته توجه داشت که عوامل دیگری مثل خستگی روحی و استرس نیز می‎تواند در ایجاد سوزش معده موثر باشد. بیشتر مردم فکر می‌کنند دلیل   سوزش سر دل ترشح زیاد اسید معده است اما در واقع دلیل این بیماری مقدار کم اسید معده است. اسید معده می‎تواند گوشت و پروتئین‌ها را به سرعت تجزیه کند و از بدن در برابر مسمومیت و عفونت قارچی و باکتریایی محافظت کند. همچنین اسید معده باعث می‌شود مواد معدنی مثل کلسیم و منیزیم بهتر جذب بدن شوند.

مقدار کافی اسید معده نه تنها به رفع سوزش معده کمک می‎کند. بلکه سوء هاضمه را نیز برطرف می‌کند. عوامل مختلفی می‌توانند باعث کم شدن اسید معده در بدن و در نتیجه رفلاکس معده یا همان سوزش معده شوند. استرس، عفونت باکتریایی، رژیم نامناسب و کمبودهای تغذیه‌ای می‎توانند مانع تولید اسید هیدروکلریدریک (HCL) یا همان اسید معده شوند. کم خونی شدید، کم کاری تیروئید، کمبود روی، منیزیم و B12 نیز عواملی هستند که به این مشکل دامن می‎‎زنند. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهدگیاهخواری طولانی مدت می‎تواند باعث کمبود روی و ویتامین B12 شود. چون این مواد در گوشت پیدا می‎شود. مقدار اسید معده باید زیاد باشد که عمل آزاد شدن غذا از معده در درون روده کوچک انجام شود. وقتی اسید معده خیلی کم باشد، این فرآیند انجام نمی‌شود و مواد غذایی به مری برمی‌گردد. با اینکه مقدار اسید خیلی کم است اما همان مقدار کم هم برای بافت ظریف مری زیاد است و باعث سوزش معده می‎شود. آنتی اسیدها یا مسدود کننده‌های اسید می‌توانند تسکین موقت ایجاد کنند اما ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه گوارش شوند. همچنین می‌توان با استفاده از مکمل‎های هیدرو کلراید، اسید معده را افزایش داد. برای درمان سوزش معده مهمترین کار تشخیص علت ریشه‌ای کم شدن اسید معده است تا مشخص شود علت آن کمبود تغذیه‌ای یا عفونت باکتریایی است.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان سرطان معده 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *