علت سرگیجه چیست؟

سرگیجه (Vertigo) حالتی است که فرد احساس می‌کند در حال حرکت و چرخش است یا اینکه احساس می‌کند خودش ثابت است و تمام دنیا دور او می‌چرخد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد سر‌گیجه معمولا به علت مشکلات گوش داخلی ایجاد می‎شود. 

سرگیجه

سر‌گیجه خوش خیم پروگزیمال (BPPV): در این حالت با حرکت ناگهانی در یک جهت خاص بیمار دچار س‌رگیجه شدیدی می‌شود که چندین ثانیه طول می‌کشد و با بی حرکت ماندن بیمار مشکل در مدت کوتاهی برطرف می‌شود. این نوع از سر گیجه به خاطر وجود ذرات کلسیم در کانال گوش داخلی ایجاد می‎شود. گوش داخلی در حفظ تعادل بدن نقش دارد و سیگنال‎های عصبی از حرکت سر و بدن نسبت به جاذبه زمین را به مغز می‌فرستند. این حالت ممکن است با افزایش سن و پیری در ارتباط باشد.

بیماری منییر (Meniere’s): این اختلال به دلیل تجمع مایع یا تغییر فشار در گوش داخلی ایجاد می‌شود. سر‌‌گیجه در این حالت می‎تواند با وز وز گوش یا از دست دادن شنوایی همراه شود. 

التهاب گوش داخلی یا لابیرنتیت: این مشکل معمولا به خاطر عفونت گوش داخلی بوجود می‎آید که عفونت منجر به التهاب می‎شود. التهاب اطراف عصب‌ها که برای حفظ تعادل بسیار مهم هستند باعث بروز سر‌گیجه می‌شود. 

این بیماری ها و مشکلات ذکر شده که مربوط به گوش داخلی هستند عمده علل ایجاد سر گیجه هستند. از علل دیگر که کمتر شایع هستند می‎توان به صدمه به سر و گردن، سکته مغزی یا وجود تومور در مغز، مصرف بعضی داروهای خاص که باعث آسیب به گوش می‎شوند و سردردهای میگرنی اشاره کرد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *