علت زردی نوزادان چیست؟

ابتلا به زردی در میان نوزادان بسیار شایع است. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد در هنگام دچار شدن به بیماری زردی نوزادی، هموگلوبین خون به ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین تبدیل می‌شود.  در نوزادان نسبت به بزرگسالان بیلی روبین بیشتری تولید می‌شود. زیرا کبد در حال رشد نوزاد قادر به دفع بیلی روبین از خون نیست و میزان زیاد بیلی روبین قبل از دفع، جذب روده می‌شود.

زردی نوزادی

تقریباً ۶۰ درصد نوزادان معمولی که دوره ۹ ماهه جنینی را سپری کرده‌اند و ۸۰ درصد نوزادان زودرس در هفته اول زندگی دچار زردی می‌شوند. دلایل به وجود آمدن زردی نوزادی عبارتند از: ناسازگاری گروه خونی مادر و نوزاد، زردی ناشی از شیر مادر که در هفته اول تولد نوزاد ایجاد شده و به علت کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد به وجود می‏‌آید،  آسیب دیدگی هنگام زایمان، وزن پایین هنگام به دنیا آمدن، زودرس بودن نوزاد، دیابتی بودن مادر و زردی ناشی از کم‌کاری تیروئید نیز وجود دارد که این نوع زردی به علت کاهش هورمون تیروئید در بدن نوزاد ایجاد می‏‌شود.

در صورتی که مقدار بیلی‏‌روبین از حد مجاز بیشتر شود، ممکن است عوارض جبران ‏ناپذیری مثل مشکلات مغزی و شنوایی برای نوزاد داشته باشد. در  بیماری زردی، پوست و سفیدی چشم به دلیل انباشتگی بیلی روبین در پوست و غشای مخاطی زرد رنگ می‎شود. البته ظاهر نوزاد ملاکی برای تشخیص زردی نیست و باید حتما پزشک متخصص اطفال نوزاد را معاینه کند و آزمایش بیلی ‏روبین خون انجام شود. درمان این بیماری با استفاده از لامپ‌‏های مخصوصی به نام لامپ فتوتراپی انجام می‌شود. بهتر است فتوتراپی در بیمارستان و تحت نظر کادر پزشکی انجام شود تا احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی کاهش یابد. نور آفتاب یا نور مهتابی‌های معمولی هیچ ‏گونه تاثیری در کاهش زردی نوزاد و درمان آن ندارد.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

اهمیت تغذیه برای نوزاد نارس

شیر مادر ویروس‌های مقاوم به آنتی بیوتیک را نابود می‌کند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *