علت دیابت نوع ۱

پزشکان و دانشمندان هنوز نمی‌دانند چه چیز باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به پانکراس حمله کند. محققان ۵۰ نوع ژن مختلف کشف کردند که باعث می‎شوند فرد به دیابت مبتلا شود اما این ژن‌ها به تنهایی باعث بیمار شدن فرد نمی‎شوند، بلکه عوامل محیطی نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارند. این عوامل محیطی می‌توانند ویروس‌ها باشند یا حتی تغییراتی که در زمان بارداری برای بدن رخ می‎دهد. 

 علت دیابت نوع 1

دیابت نوع ۱ در هر دوره‌ای از زندگی می‌تواند اتفاق بیفتد اما بیشترین موارد تشخیص این بیماری قبل از سن ۱۹ سالگی بوده است. میزان شیوع آن در دختران و پسران به یک میزان است. اما اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد در سفیدپوستان بیشتر از نژادهای دیگر شیوع دارد. اگر بیماری درمان نشود، سلول‌های بدن از قندی که باید انرژی به آنها برساند محروم می‎شوند و در نتیجه برای زنده ماندن چربی مصرف می‌کنند که این باعث افزایش کتون در خون می‎شود. کتون اسیدی است که می‎تواند بدن را مسموم کند که این شرایط بسیار خطرناک است و باعث شود بیمار به مراقبت‎های ویژه انتقال پیدا کند.

در نوع ۱ سیستم ایمنی بدن به پانکراس حمله می‌کند و سلول‌هایی را که انسولین می‌سازند، نابود می‌کند. اما در نوع ۲ برای پانکراس مشکلی پیش نمی‎آید و به اندازه کافی انسولین می‎سازد اما بدن نمی‎تواند از انسولین ساخته شده استفاده کند. نشانه‌ها و علائم بیماری در نوع ۱ و ۲ شبیه هم هستند با این تفاوت که در نوع ۱ علائم سریع‌تر بروز می‌کند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

قند خون و مشکلات بینایی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *