علت دندان قروچه شبانه کودکان چیست؟

دکتر جواد فیض علت دندان قروچه کودکان را از به هم ساییدن دندان‌ها روی هم در شب و هنگام خواب در کودکان تا پنج سال بسیار شایع بیان کرد ، وی افزود: دندان قروچه گاه بسیار خفیف و گاهی به قدری شدید است که پدر و مادر و اطرافیان را از خواب بیدار می‌کند.

دندان قروچه

دندان قروچه

این عمل کودک در بیشتر مواقع سبب پریشانی و نگرانی پدر و مادر می شود، اگر این مشکل شدید باشد و ادامه یابد ممکن است سبب ضایعات دندان‌ها و به ویژه جفت نشدن آنها روی هم شود.

علت ساییدن دندان‌ها روی هم در شب و به هنگام خواب در اثر ناراحتی و فشار درونی کودک که نتوانسته احساساتش را بیان کند یا از خود واکنش نشان دهد می باشد.در مواقعی که وی به هنگام خواب از مشکلی رنج می برد ناراحتی‌اش به صورت ساییدن دندان ها روی هم ظاهر می‌شود.

پدر و مادر و اطرافیان کودک باید به وی کمک کنند تا رنجش و خشم درونی خود را هر چه که هست، قبل از خوابیدن بیان کرده و آرامش پیدا کنند. پدران و مادران باید قبل از خوابیدن، کودک خود را در آغوش گرفته و نوازش کنند و از او بخواهند تا هر چه در درون دارد چه به صورت ترس یا وحشت و یا رنجش بازگو کرده و از خاطر او دور سازد.

رفتن به اتاق خواب و خوابیدن کودک باید توام با آرامش و عاری از هر گونه ناراحتی باشد،رفتار روزانه صحیح پدر و مادر و اطرافیان و عوامل مساعد محیط در برطرف شدن این موضوع بسیار موثر است.

برخلاف تصور عامه مردم که دندان قروچه را ناشی از ابتلا به بیماری‌های انگلی می‌دانند ساییدن دندان‌ها روی هم به هنگام خواب را نمی توان به داشتن انگل و یا ابتلا کودک به کرمک نسبت داد.

منبع: shafaonline.ir

مطالب مرتبط :

دندان قروچه چیست؟

دندان درد را در چند دقیقه درمان کنید!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *