علت و درمان واریکوسل

علت بیماری واریکوسل (واریس بیضه) دقیقا مشخص نیست. بعضی از پزشکان اعتقاد دارند این بیماری به علت درست کار نکردن دریچه‌های رگ‌های خونی که خون را به بیضه انتقال می‎دهند و از آن خارج می‎کنند، به وجود می‌آید. درست مثل اتفاقی که در واریس پا اتفاق می‌افتد. 

عمل واریکوسل

دریچه‌های یک طرفه که در رگ‌‎ها وجود دارند با باز و بسته شدن به موقع اجازه می‎دهند خون به سمت قلب جریان پیدا کند. اما اگر این دریچه‌ها به درستی کار نکند، خون وارد شده به رگ نمی‎تواند به راحتی خارج شود و  در قسمتی از رگ جمع می‎شود. در هر عضوی از بدن اختلال در جریان خون سبب نقص در عملکرد آن عضو می‎شود. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد واریکوسل بیشتر در سن نوجوانی بروز می‎کند و به ندرت مردان بالای ۴۰ سال را مبتلا می‌کند. در این بیماری اغلب بیضه چپ درگیر می‎شود، اما با وجود اینکه یکی از بیضه‌ها دچار مشکل شده تولید اسپرم در هر دو بیضه با مشکل مواجه می‎شود. هیچ عامل شناخته شده‌ای وجود ندارد که احتمال ابتلا به این مشکل را بیشتر کند اما به نظر می‎رسد اضافه وزن احتمال ابتلا را کاهش می‎دهد در حالی که قد بلند بودن آن را افزایش می‎دهد.

تشخیص واریکوسل: برای تشخیص بیماری باید معاینه پزشکی انجام شود. اگر واریکوسل ایجاد شده بزرگ باشد، پزشک با لمس کردن قادر به تشخیص خواهد بود. اما اگر کوچک باشد با استفاده از روش سونوگرافی فرا صوت می‎توان به وجود واریس بیضه پی برد. 

درمان واریکوسل: اگر این بیماری باعث ایجاد درد یا ناباروری شود، جراحی ضروری است. برای درمان این مشکل باید رگ‌های آسیب دیده بسته شود و جریان خون به رگ‎های سالم هدایت شود. از سه روش جراحی برای این بیماری استفاده می‎کنند. 

جراحی باز: این روش رایج‌ترین و موفق‌ترین روش جراحی است. با روش بیهوشی عمومی یا بی‎حسی موضعی قابل انجام است. جراح از طریق کشاله ران یا شکم به ناحیه مورد دسترسی پیدا می‌کند. این روش جراحی بسیار ایمن است و درد بعد از عمل خیلی خفیف است. بیمار در سریع‎ترین زمان بعد از عمل می‌تواند کار و فعالیت را شروع کند. 

جراحی لاپاروسکوپی: در این روش از طریق یک برش کوچک در شکم یک لوله باریک را عبور می‌دهند و جراحی را انجام می‌دهند. 

جراحی میکروسرجری: در این روش با برش باز روی کانال و محل عبور رگ‌های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز است، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ‌های آن را زیر میکروسکوپ جراحی می‌کنند. چون زیر میکروسکوپ رگ‌ها را جراحی می‌کنند، امکان آسیب دیدن به اعصاب و شریان‎های بیضه بسیار ناچیز می‌شود.  

جراحی واریکوسل مانند هر جراحی دیگری عوارض جانبی دارد. این عوارض عبارتند از آسیب به عروق، درد و تورم، عفونت، درد در شکم، آتروفی بیضه و تجمع مایعات

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

واریکوسل (واریس بیضه) چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *