علت درد پهلو هنگام ورزش کردن و دویدن چیست؟

احتمالا شما هم تا بحال موقع دویدن یا ورزش کردن با درد پهلو یا گرفتگی پهلو مواجه شده‌اید. این یکی از شایع‌ترین دردها هنگام ورزش است که معمولا بین ورزشکاران تازه کار به چشم می‌خورد. اما نگران نباشید، این درد موسوم به درد پهلو، کاملا طبیعی است.

درد پهلو

علت دقیق این درد هنوز مشخص نیست اما اکثر متخصصان ورزشی اعتقاد دارند  این درد به دلیل کمبود اکسیژن آنی در عضلات بین دنده‌ای و دیافراگم و در زمان انجام فعالیت های بلند مدت و تمرینات استقامتی بوجود می‌آید. در جریان فعالیت‌های فیزیکی طولانی، سیستم تنفسی و گردش خون نمی‌توانند خود را با سرعت به نیازهای افزایش یافته‌ی اکسیژن، تطبیق دهند. درست مثل ماشینی که هنوز خوب گرم نشده و می‌خواهید به آن گاز دهید!

پس این درد، به دلیل کمبود اکسیژن و عموما هم در بین ورزشکاران تازه کار و کسانی که آمادگی جسمانی خوبی ندارند، اتفاق می‌افتد. اما در صورتی که تمرین مرتب و مداوم داشته باشید، پس از مدتی دیگر دچار این درد نخواهید شد.  تمرین مداوم، باعث می‎شود افزایش سیستم تنفسی و گردش خون با سطح فعالیت‌های شما  سازگار شوند، و بدنتان خودش را با شرایط و سبک جدید زندگی شما تطبیق دهد. همچنین انجام درست دم و بازدم عمیق موجب تامین میزان اکسیژن مورد نیاز شما و دفع بهتر دی اکسید کربن می‌شود. این کار می‌تواند نقش مهمی در بهبود درد پهلو داشته باشد و علاوه بر این عملکرد ورزشی شما را هم بهتر کند.

منبع: fitnessmagazine

مطالب مرتبط: 

آیا خانم‌ها به تمرینات ورزشی با وزنه نیاز دارند؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *