علت بیماری کلیه

بیماری مزمن کلیه یا همان نارسایی کلیه شایع‎ترین بیماری کلیه است. این بیماری سبب تخریب کلیه‎ها می‎شود که در نهایت بدون دیالیز و پیوند کلیه این بیماری کشنده است. شایع‎ترین علل نارسایی کلیه فشار خون بالا و دیابت است.

علت بیماری کلیه

به طور کلی بیماری رگ‎های خونی برای کلیه‌‏ها خطرناک است. زیرا کلیه‎ها دارای تعداد زیادی عروق خونی هستند. فشار خون بالا می‎تواند به رگ‏های خونی کلیه‎ها صدمه وارد کند. ممکن است این بیماری بعد از ابتلا به یک عفونت حاد ایجاد شود و یا عوامل ژنتیکی باعث بروز آن شود. کلسترول، تصلب شرایین، سیروز یا نارسایی کبدی، عفونت کلیه‏‌ها یا ریفلاکس مثانه یا همان برگشت ادرار به کلیه از دیگر علل نارسایی کلیه است. بیماری کلیه معمولا به صورت وراثتی منتقل می‎شود. به طوری که تقریبا ۵۰ درصد احتمال دارد که کودکان به بیماری والدین‌شان مبتلا شوند. همچنین امکان دارد افرادی که در سال‎های جوانی از بیماری نقرس رنج می‏‌برند، این بیماری توسعه پیدا کرده و اختلال در کار کلیه‎ها را بوجود آورد. معمولا این مشکل در سن ۵۰ سالگی به بعد اتفاق می‎افتد. یکی از مشکلات مهم در این بیماری جهش در پروتئین‎هاست که در این حالت میزان پروتئین در اوره خون بالا می‎رود. اما متاسفانه هنوز دلیل مشخصی برای این مشکل تشخیص داده نشده است. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد بعضی از افرادی که به این بیماری مبتلا شده‎اند در کودکی دچار کم خونی بوده‎اند. و یا اینکه میزان پروتئین در رژیم غذایی این افراد بسیار زیاد بوده است.

استفاده از غذاهای کم چرب و کم پروتئین، همچنین مود غذایی حاوی آهن و یا استفاده از مکمل‏‌های آهن، کاهش مصرف نمک، پرهیز از سیگار، کنترل دیابت و فشار خون می‎تواند در پیشگیری از بیماری کلیه موثر باشد. در بیماران مبتلا به فشار خون، آزمایش مکرر برای اطمینان از سلامت کلیه‎ها ضروری است. زیرا داروهای فشار خون هم می‏‌تواند میزان عملکرد کلیه‎ها را کاهش دهد. هنگامی که عملکرد کلیه‎ها ۱۰ درصد یا بیشتر کاهش یابد، نشانه‎های بیماری کلیه ظاهر می‎شود و در این مرحله برای درمان بیماری از دیالیز یا پیوند کلیه استفاده کرد.

مطالب مرتبط: 

تغذیه برای بیماران کلیوی

سنگ کلیه چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *