علت بلوغ زودرس چیست؟

اطلاعات پزشکی جدید نشان می‎دهد سن بلوغ در دختران در حال تغییر است. بلوغ زودرس می‎تواند عواقب روحی و روانی و بیولوژیکی مهمی برای دختران نوجوانی داشته باشد که هنوز از نظر روحی برای این تغییرات آماده نیستند.

بلوغ

بلوغ در دختران در نتیجه سه مرحله اتفاق می‌افتد. اولین مرحله رشد سینه‎هاست، دومین مرحله رشد موهای زائد در ناحیه تناسلی است و مرحله آخر شروع قاعدگی است. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد اولین مرحله یعنی بزرگ شدن سینه‌ها، یک سال زودتر از حد معمول اتفاق می‎افتد. دکتر (Louise Greenspan) متخصص غدد کودکان از دانشگاه کالیفرنیای سن فرانسیسکو که مدیریت این تحقیقات را برعهده دارد می‎گوید: «وقتی در مورد بلوغ زودرس دختران صحبت می‌کنیم، منظور ما شروع قاعدگی نیست، در واقع پریود شدن آخرین مرحله این دوران است. در بلوغ زودرس بیشترین توجه بر زمان بروز اولین نشانه یعنی رشد پستان‎هاست. اینکه اولین مرحله زودتر اتفااق بیفتد به این معنی نیست که قاعدگی هم به همان نسبت زودتر اتفاق می‌افتد، در واقع این دوران یعنی فاصله رشد سینه‌ها تا قاعدگی می‎تواند طولانی‌تر شود. ۱۰ سال پیش برترین پزشکان اعتقاد داشتند بزرگ شدن سینه‌ها نباید قبل از ۸ سالگی شرو ع شود. اما امروزه شروع این مرحله زودتر از ۸ سالگی اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد سه عامل می‎توانند باعث این اتفاق باشند. اولین و مهمترین عامل چاقی کودکان است. دومین عامل استرس‎ها و فشارهای ناشی از مشکلات روانی اجتماعی شدید است و عامل سوم مربوط به محیط زیست است، مثلا مواد شیمیایی خاصی مثل آفت‌کش‌ها که می‌توانند در کار غدد دورن ریز بدن اختلال ایجاد کنند. 

چاقی می‌تواند باعث شود مقدار هورمون استروژن در بدن زیاد شود. این هورمون مسئول شروع رشد سینه‌ها در دختران نوجوان است. در مورد فشارهای روانی و استرس‌ها منظور موارد خیلی شدید است، مثل سوء استفاده و آزار جنسی کودکان, درگیری‌ها و مشکلات شدید خانوادگی و خشونت شدید در جامعه و محل زندگی کودک. تنش‌ها و مشکلات معمولی و بحث‌های عادی خانوادگی باعث بروز این مشکل نمی‎شود. از عواقب بلوغ زودرس در دوره نوجوانی می‌توان به مشکلاتی مانند احتمال بیشتر ابتلا به اختلال خوردن مثل بی اشتهایی عصبی, افسردگی، مصرف مواد مخدر، برقراری رابطه جنسی در سنین پایین اشاره کرد. همچنین این موضوع می‎تواند سبب مشکلاتی در بزرگسالی مانند احتمال بیشتر ابتلا به سرطان سینه و بیماری قلبی عروقی شود.»

منبع: www.webmd.com 

مطالب مرتبط: 

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *