علت ابتلا به سرطان گلو و حنجره

سرطان بیماری است که در آن سلول هابه طور غیرعادی تکثیر و به طور غیر قابل کنترل تقسیم می شوند. سرطان گلو و حنجره یکی از انواع سرطان هستند که در این مطلب به آن می‎پردازیم. در انواع سرطان گلو می توان به سرطان تارهای صوتی و قسمت های دیگر گلو مانند لوزه و حلق و حفره دهانی اشاره کرد.

سرطان گلو

احتمال بروز این سرطان در مردان بیشتر از زنان است. برخی عادت های زندگی خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد که عبارت است از: استعمال دخانیات و تنباکو، مصرف مشروبات الکلی، کمبود ویتامین A، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد بین سرطان گلو و عفونت انسانی پاپیلوماویروس ارتباط وجود دارد؛ نوعی ویروس که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. این عفونت که اچ پی وی نام دارد عامل خطر سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان گلو است. 

تشخیص علایم سرطان گلو در مرحله اولیه سخت است اما علایم و نشانه های آن عبارت است از: مشکل در قورت دادن، کاهش وزن، گلو درد، نیاز مکرر به صاف کردن گلو، تغییر صدا، سرفه های مداوم که گاهی نیز خون مشاهده می شود، گرفتگی صدا، تورم گره های لنفاوی در گلو، خس خس سینه، گوش درد. اگر این علائم بیش از ۲ یا ۳ هفته ادامه پیدا کند باید حتما در جستجوی پزشک متخصص باشید. در صورتی که این بیماری در مرحله اولیه تشخیص داده شود، میزان بهبودی بیشتر است و در صورت پخش شدن سلول های بد خیم به مناطق فراتر از گردن و سر امکان بهبود کمتر می شود . شیوه درمان سرطان به میزان وسعت و عوامل دیگر بستگی دارد. در صورت کوچک بودن تومور با جراحی قابل خارج کردن است. پس از آن به احتمال زیاد پزشک پرتو درمانی را توصیه خواهد کرد. پرتو درمانی سلول های سرطانی به جا مانده را هدف می گیرد. برخی افراد که دچار سرطان گلو شده اند پس از درمان نیاز به فیزیوتراپی پیدا می کنند تا قورت دادن و صحبت کردن را مجدد تمرین کنند.  

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

رابطه جنسی دهانی باعث سرطان گلو می‌شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *