۱۰ علامت هشدار دهنده آلزایمر!

آیا در مورد دچار شدن خودتان یا یکی از نزدیکان‌تان به بیماری آلزایمر نگران هستید. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی راجع به این بیماری و نشانه‌های آن داده شده است. فراموش کردن بعضی چیزها اتفاقی کاملا عادی است که با بالا رفتن سن پیش می‌آید و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما مشکلات حافظه‌ای که زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌تواند نشانه‌های شروع آلزایمر باشد.

10 علامت هشدار دهنده آلزایمر! آلزایمر 10 علامت هشدار دهنده آلزایمر!

۱- از دست دادن حافظه:  این شایع‌ترین علامت بیماری است. آیا به راحتی مطالبی را که قبلا یاد گرفته بودید، تاریخ‌های مهم، اتفاقات مهم زندگی‌تان و نام اشخاص را فراموش می‌کنید؟ آیا یک سوال تکراری را بارها می‌پرسید؟ 

۲- ناتوانی در برنامه‌ریزی و حل مسئله: آیا برنامه‌ریزی و اجرای آن برایتان مشکل است؟ نمی‌توانید از روی دستورالعمل، کارها را انجام دهید؟ برایتان مشکل است روی کارهای دقیق تمرکز کنید به خصوص وقتی با اعداد و ارقام مربوط است؟

۳- کارهای روزمره سخت می‌شود: آیا کارهایی که قبلا به سادگی انجام می‌دادید سخت شده است؟ دیگر نمی‎توانید مثل قبل راحت رانندگی کنید و به جایی بروید که همیشه می‌رفتید؟ 

۴- گم کردن زمان ومکان: آیا به راحتی گم می‌شوید؟ یا فراموش می‌کنید کجا هستید یا چطور به اینجا آمده‌اید؟ آیا گیج و مبهوت هستید؟

۵- تغییرات در بینایی: آیا خواندن کلمات کتاب سخت شده؟ آیا در تخمین فاصله‌ها مشکل دارید؟ آیا نمی‌توانید رنگ‌ها را تشخیص دهید؟ این مسئله مهمی است چون در رانندگی شما تاثیر زیادی دارد و خطرناک است.

۶- کلمات و مکالمات خسته کننده هستند: به راحتی نمی‌تواند کلمه‌ای که می‌خواهید بگویید پیدا کنید؟ آیا نام اشیا را درست به کار نمی‌برید؟ 

۷- گم کردن اشیا: آیا وسایل را در جاهای اشتباه و غیر معمول می‌گذارید و بعدا نمی‌توانید آنها را پیدا کنید؟ مثلا ساعت مچی را در یخچال قرار می‌دهید؟

۸- خطا در قضاوت کردن: آیا اخیرا تصمیمات اشتباه می‌گیرید؟ آیا کمتر از خودتان مراقبت می‌کنید؟ کمتر حمام می‌کنید؟ آیا لباس نامتناسب با فصل می‌پوشید؟

۹- کناره‌گیری از اجتماع: آیا کمتر به تفریحات مورد علاقه خود می‌پردازید؟ آیا انگیزه ندارید؟ بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنید و می‎‎خوابید؟ 

۱۰- تغییرات خلق و خو: آیا خیلی زود ناراحت و غمگین می‌شوید؟ دچار اضطراب و ترس هستید؟ به دیگران بدگمان هستید؟ 

اگر این نشانه‌ها را در خود یا کسی از افراد خانواده می‌بینید حتما سریع‌ به پزشک مراجعه کنید. متخصص مغز و اعصاب با کمک تست‌های روان‌سنجی یا اسکن مغزی، شرایط شما را بررسی می‌کند. هر چه زودتر متوجه بیماری آلزایمر شوید و درمان را زودتر شروع کنید، مدت بیشتری می‌توانید مستقل و بدون کمک دیگران به زندگی ادامه دهید. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آلزایمر چیست؟

با خوردن این غذاها از آلزایمر پیشگیری کنید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *