۱۰ علامت هشدار دهنده آلزایمر!

آیا در مورد دچار شدن خودتان یا یکی از نزدیکان‌تان به بیماری آلزایمر نگران هستید. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی راجع به این بیماری و نشانه‌های آن داده شده است. فراموش کردن بعضی چیزها اتفاقی کاملا عادی است که با بالا رفتن سن پیش می‌آید و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما مشکلات حافظه‌ای که زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌تواند نشانه‌های شروع آلزایمر باشد.

10 علامت هشدار دهنده آلزایمر!

۱- از دست دادن حافظه:  این شایع‌ترین علامت بیماری است. آیا به راحتی مطالبی را که قبلا یاد گرفته بودید، تاریخ‌های مهم، اتفاقات مهم زندگی‌تان و نام اشخاص را فراموش می‌کنید؟ آیا یک سوال تکراری را بارها می‌پرسید؟ 

۲- ناتوانی در برنامه‌ریزی و حل مسئله: آیا برنامه‌ریزی و اجرای آن برایتان مشکل است؟ نمی‌توانید از روی دستورالعمل، کارها را انجام دهید؟ برایتان مشکل است روی کارهای دقیق تمرکز کنید به خصوص وقتی با اعداد و ارقام مربوط است؟

۳- کارهای روزمره سخت می‌شود: آیا کارهایی که قبلا به سادگی انجام می‌دادید سخت شده است؟ دیگر نمی‎توانید مثل قبل راحت رانندگی کنید و به جایی بروید که همیشه می‌رفتید؟ 

۴- گم کردن زمان ومکان: آیا به راحتی گم می‌شوید؟ یا فراموش می‌کنید کجا هستید یا چطور به اینجا آمده‌اید؟ آیا گیج و مبهوت هستید؟

۵- تغییرات در بینایی: آیا خواندن کلمات کتاب سخت شده؟ آیا در تخمین فاصله‌ها مشکل دارید؟ آیا نمی‌توانید رنگ‌ها را تشخیص دهید؟ این مسئله مهمی است چون در رانندگی شما تاثیر زیادی دارد و خطرناک است.

۶- کلمات و مکالمات خسته کننده هستند: به راحتی نمی‌تواند کلمه‌ای که می‌خواهید بگویید پیدا کنید؟ آیا نام اشیا را درست به کار نمی‌برید؟ 

۷- گم کردن اشیا: آیا وسایل را در جاهای اشتباه و غیر معمول می‌گذارید و بعدا نمی‌توانید آنها را پیدا کنید؟ مثلا ساعت مچی را در یخچال قرار می‌دهید؟

۸- خطا در قضاوت کردن: آیا اخیرا تصمیمات اشتباه می‌گیرید؟ آیا کمتر از خودتان مراقبت می‌کنید؟ کمتر حمام می‌کنید؟ آیا لباس نامتناسب با فصل می‌پوشید؟

۹- کناره‌گیری از اجتماع: آیا کمتر به تفریحات مورد علاقه خود می‌پردازید؟ آیا انگیزه ندارید؟ بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنید و می‎‎خوابید؟ 

۱۰- تغییرات خلق و خو: آیا خیلی زود ناراحت و غمگین می‌شوید؟ دچار اضطراب و ترس هستید؟ به دیگران بدگمان هستید؟ 

اگر این نشانه‌ها را در خود یا کسی از افراد خانواده می‌بینید حتما سریع‌ به پزشک مراجعه کنید. متخصص مغز و اعصاب با کمک تست‌های روان‌سنجی یا اسکن مغزی، شرایط شما را بررسی می‌کند. هر چه زودتر متوجه بیماری آلزایمر شوید و درمان را زودتر شروع کنید، مدت بیشتری می‌توانید مستقل و بدون کمک دیگران به زندگی ادامه دهید. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آلزایمر چیست؟

با خوردن این غذاها از آلزایمر پیشگیری کنید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *