علائم پوکی استخوان چیست؟

اهمیت پوکی استخوان این است که اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد. ستون فقرات، استخوان ران، لگن، ‌مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع‌ترین محل‌های هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند. بسیاری از شکستگی های ستون فقرات فقط با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره‌ها در اثر جوش خوردن خودبخودی آن‌ها می تواند از علایم این بیماری باشد.

پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان :

– سن : با بالا رفتن سن، تراکم استخوان در هر دو جنس به تدریج کاهش می یابد ؛ طوری که از حدود ۴۰ سالگی نیم تا یک درصد در سال کاهش می یابد.

– جنس : پوکی استخوان در زنان به دلیل کم بودن توده استخوان و پدیده یائسگی شایع‌ترمی باشد . زنان در هر سنی ۴ تا ۵ برابر مردان دچار شکستگی استخوان می شوند.

– یائسگی و کاهش هورمون‌های جنسی : هورمون‌های جنسی نقش مهمی در استحکام استخوان‌ها دارند. هر عاملی  که باعث کم شدن این هورمون‌ها شود پوکی استخوان را زیاد می کند.

– سابقه فامیلی : در صورت سابقه شکستگی در بستگان نزدیک (پدر، مادر، خواهر و برادر)، احتمال ابتلا به شکستگی استخوان دو برابر افزایش می یابد.

– نژاد و عوامل ارثی : نژاد آسیایی و افرادی که پوست و موی روشن دارند بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

– جثه بدنی : استخوان بندی ظریف و جثه کوچک‌تر موجب افزایش پوکی استخوان می شود.

– بیماری‌های همراه : بیماری های مزمن کبد و کلیه، دیابت نوع ۱، افزایش هورمون تیروئید و پاراتیروئید، اختلالات هورمون‌های جنسی، اسهال مزمن و اختلالات سوء جذب، بی اشتهایی عصبی، پیوند اعضا و برخی سرطان‌ها باعث افزایش ابتلا به پوکی استخوان می شوند.

– مصرف داروها : مصرف طولانی مدت داروهای حاوی کورتون، داروهای ضد صرع و داروهای تیروئید؛ موجب بروز پوکی استخوان می شود. 

– ورزش و فعالیت بدنی: ورزش سبب افزایش رشد استخوانی به ویژه در کودکی و دوران بلوغ می شود. 

رژیم غذایی : کلسیم باعث قوی شدن استخوان‌ها می شود. ویتامین «د» باعث ورود کلسیم به استخوان‌ها و استحکام آن‌ها می شود. 

– مصرف دخانیات و الکل : مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان، پیپ و چپق موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون‌های جنسی می شود و مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول‌های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *