علائم مسمومیت غذایی

معمولا مسمومیت غذایی با ترکیبی از علائم و نشانه‎ها مثل حالت تهوع، استفراغ و اسهال که ممکن است خونی باشد یا نباشد، مشخص می‎شود. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد بعد از خوردن غذای آلوده بسته به اینکه چه نوع باکتری، میکروب یا انگلی باعث مسمومیت‌ شده، علایم ممکن است بین ۱ ساعت تا ۱۰ روز بعد بروز کند و بر اساس نوع عفونت از یک روز تا چند ماه باقی بماند. 

مسمومیت

علائمی مثل استفراغ، اسهال، عرق کردن شدید، سرگیجه، جمع شدن اشک در چشم، ترشح بیش از حد بزاق دهان، احساس گیجی و درد معده علائم مسمومیت غذایی در اثر مواد شیمیایی و یا سمی مثل مسمومیت‌ ناشی از قارچ سمی است. اختلال جزئی در گویایی، تاری دید، ضعف عضلات، مشکل در بلع، خشکی دهان، فلج عضلات و استفراغ نشانه بوتولیسم (Botulism) است که یک نوع بسیار نادر و شدید مسمومیت‌ غذایی ناشی از باکتری است. 

در صورتی که این علائم را داشتید حتما باید به پزشک مراجعه کنید: نشانه‎های کم آبی بدن مثل خشکی دهان، کاهش ادرار، سرگیجه و فرورفتگی چشم‌ها، اسهال در نوزادان، اسهالی که در بزرگسالان بیش از ۲ روز و در کودکان بیش از یک روز طول بکشد، درد خیلی شدید شکم یا استفراغ شدید، تب شدید، تغییر رنگ مدفوع به سیاه و یا دیدن خون در مدفوع. در صورت وجود علائم ناشی از مسمومیت‌ غذایی با مواد شیمیایی یا سمی مانند تهوع و استفراغ، اسهال، عرق، سرگیجه، جمع شدن اشک در چشم، ترشح بزاق بیش از حد، سردرگمی ذهنی و درد معده، که ۳۰ دقیقه بعد از خوردن مواد غذایی آلوده شروع شود باید سریعا تحت درمان اورژانسی قرار بگیرید تا صدمه جدی به ارگان‌های حیاتی بدن وارد نشود.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

وسایل آشپزخانه باکتری‎ها را منتقل می‎کنند

اشیای خیلی آلوده که با آنها سر و کار داریم

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *