علائم غیر معمول سرطان سینه

وجود توده در سینه‌ها یکی از علائم معمول هشدار دهنده احتمال وجود سرطان سینه است. اما بهترین پزشکان می‎گویند غیر از این علامت شایع، نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که می‎توانند از ابتلا به این بیماری خبر دهند.  

سرطان سینه

مانند توده‌های سینه که بعضی از آنها خوش خیم هستند و سرطانی نیستند. این علائم نیز ممکن است نشانه تومورهای خوش خیم باشند. اما در هر حال اگر این نشانه‌ها را دارید باید در جستجوی پزشک متخصص باشید تا پزشک با معاینه و آزمایشات تشخیص دهد که آیا مشکل جدی وجود دارد یا خیر و اگر سرطان تشخیص داده شود هر چه زودتر اقدام به درمان سرطان کنید. یکی از این نشانه‌های غیر معمول سرطان سینه جع شدن یا چروک شدن پوست سینه‌هاست. جلوی آینه بایستید و دستها را در کنار سر بالا ببرید. اگر متوجه چروک شدگی پوست شدید، این می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان باشد. وقتی تومور بزرگ می‎شود ساختار پوست را تغییر می‎دهد و سبب چروک شدن پوست در آن ناحیه می‎شود. وقتی دست‌ها را پایین می‎آورید پوست به حالت اولیه برمی‎گردد. 

علامت دیگری که کمتر شایع است خارج شدن خود به خود ترشحات از نوک سینه‎هاست. اگر این ترشحات فقط با فشار دادن نوک سینه و از هر دو سینه خارج می‎شود و رنگ این مایع سفید یا مایل به سبز یا مایل به قهوه‌ای است علامت سرطان سینه نیست. اما اگر مایعات بدون فشار دادن و خود به خود از یکی از سینه‌ها خارج شود و شبیه خون آبه باشد یا بی‌رنگ باشد می‎تواند نشانه سرطان باشد. علامت مهم دیگر درد در سینه‌هاست. به خصوص برای زنان مسن که بالای ۵۰ سال سن دارند درد می‎تواند تنها نشانه سرطان باشد. درد سینه در زنانی که در دوران یائسگی هستند شایع نیست بنابراین این درد می‎تواند نشانه رشد تومور درون سینه باشد. پس حتما باید جدی گرفته شود و توسط پزشک متخصص معاینه شود.

تومورهای سرطانی می‎توانند روی نوک سینه تاثیر بگذارند و تغییراتی ایجاد کنند. پوسته پوسته شدن یا تغییر رنگ نوک سینه و هاله رنگی اطراف نوک سینه از این تغییرات است. اگر پوسته پوسته شدن و سوزش و حساسیت فقط در نوک سینه باشد نه حلقه رنگی اطراف سینه، این علامت باید جدی گرفته شود. تغییر رنگ نوک سینه‌ها به مایل به قرمز یا مایل به بنفش طبیعی نیست. وجود لکه قرمز روی سینه می‎تواند نشانه سرطان سینه التهابی باشد. اگر چه این بیماری نادر است اما اگر سینه قرمز و ورم کرده باشد باید بررسی شود. البته این می‎تواند نشانه عفونت سینه نیز باشد. عفونت سینه می‎توانند ناگهانی ظاهر شود اما سرطان التهابی ناگهانی به وجود نمی‎آید. با اینکه این نشانه‎ها مهم است اما اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد که هنوز مهمترین نشانه وجود توده در سینه است پس زنان باید به معاینه سینه برای یافتن توده‌های احتمالی ادامه دهند. تعداد زیادی از زنانی که سرطان آنها تشخیص داده شده، خودشان توده‎های سرطانی را پیدا کردند و به پزشک برای تشخیص مراجعه کردند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

انواع سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه با ۳۰۰ دقیقه ورزش در هفته!

مصرف قرص ضد بارداری و خطر سرطان سینه

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *