bعلائم سرطان در مردان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم سرطان در مردان

یکی از نکات مهم در درمان این بیماری این است که بتوان آن را به موقع تشخیص داد و در مراحل اولیه درمان را آغاز کرد. اینکه تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی منظم دارید خیلی خوب است ولی باید حتما به طور مرتب برای معاینه به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت خود مطمئن شوید. در این مطلب اطلاعات پزشکی در مورد نشانه‌ها و علائم سرطان از زبان برترین پزشکان بیان شده است. با دیدن این نشانه‌ها حتما به پزشک مراجعه کنید تا مورد بررسی دقیق قرار بگیرید.

علائم سرطان

مشکل در ادرار کردن: بسیاری از مردان به خصوص در سنین بالا دچار مشکلاتی در زمان ادرار کردن می‎شوند. مثلا دچار تکرر ادرار می‏‌شوند یا در شروع ادرار کردن مشکل دارند. دچار بی‎اختیاری ادرار می‎شوند. بسیاری از مشکلات در اثر بزرگ شدن غده پروستات و در مواردی سرطان پروستات عامل اصلی است. که باید به پزشک مراجعه کرد تا معاینات و آزمایشات لازم انجام شود. مورد دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد، تغییرات در بیضه‎هاست. هر تغییری باید جدی گرفته شود زیرا بر خلاف سرطان پروستات که به آرامی رشد می‎کند، سرطان بیضه به سرعت رشد و گسترش پیدا می‎کند پس نباید زمان را از دست داد. در صورت وجود هر نوع توده یا احساس سنگینی یا هر تغییر دیگری در بیضه‌ها به متخصص ارولوژی (urology) مراجعه کنید.

وجود خون در ادرار یا مدفوع: این می‎تواند اولین نشان سرطان مثانه، کلیه و روده بزرگ (کولون) باشد. در صورت مشاهده خون باید سریعا در جستجوی پزشک باشید. حتی اگر بیماری‎ها و مشکلاتی مثل هموروئید دارید و برای شما این گونه خونریزی‎ها عادی شده باز مهم است که به درمان این موارد توجه کنید. اگر متوجه هر تغییری در خال‌ها یا هر نقطه غیر عادی در پوست بدن شدید سریعا به متخصص پوست و مو مراجعه کنید که این می‎تواند از علائم سرطان پوست باشد. تغییرات در غدد لنفاوی نیز می‎تواند نشانه خطرناکی باشد. غدد لنفاوی غده‎های ریز به شکل لوبیا هستند که در گردن، زیر بغل و جاهای دیگر بدن یافت می‎شوند. معمولا وقتی سیستم ایمنی بدن با بیماری‎ها مقابله می‎کند، ممکن است دچار تورم شوند مثل گلودرد. ولی بعضی وقت‌ها تورم این غدد نشانه مهم و خطرناکی است. اگر این ورم بین ۲ تا ۴ هفته بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات در بلع نیز می‎تواند نشانه خطرناکی باشد. اگر این مشکلات دائمی شده باشد و با استفراغ و کاهش وزن نیز همراه باشد ممکن است سرطان معده یا گلو عامل ایجاد مشکل باشد.  سوزش معده یا سوزش سر دل مشکل رایجی است. اما اگر بهتر نشود و پایدار بماند ممکن است نشانه سرطان گلو و یا معده باشد. اگر سیگاری هستید مراقب تغییرات در دهان باشید. مثلا لکه‏‌های قرمز یا سفید در دهان یا روی لب‎ها می‌تواند نشانه خطر باشد. اگر بدون رژیم یا ورزش دچار کاهش وزن می‎شوید ممکن است مشکل تیروئید داشته باشید یا نشانه‌ای از سرطان پانکراس، ریه یا معده باشد.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

غذاهای مفید برای درمان سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *