bعلائم سرطان خون · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم سرطان خون

علائم سرطان خون بسته به اینکه فرد به کدام نوع از چهار نوع بیماری مبتلا شده است، متفاوت است. چهار نوع بیماری عبارتند از لوسمی حاد لنفوسیتی، لوسمی حاد میلوئیدی، لوسمی مزمن لنفوسیتی و لوسمی مزمن میلوئیدی. اما به طور کلی نشانه‎های مشترکی وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره شده است. (برای آشنایی بیشتر با این بیماری پیشنهاد می‎کنیم مطلب سرطان خون چیست؟ را مطالعه کنید.) 

سرطان خون

یکی از علائم سرطان خون می‎تواند وجود برآمدگی جدید یا غده ورم کرده در گردن یا بازوها یا کشاله ران‎ باشد. از نشانه‎های دیگر این بیماری می‎توان به خونریزی‌های مکرر بینی، لثه، یا خونریزی از مقعد و یا خونریزی شدید قاعدگی و یا وجود کبودی‎های مکرر در بدن، عرق کردن شبانه، درد استخوان و تب کردن، از دست دادن اشتها و کاهش وزن بدون دلیل و ناگهانی، احساس خستگی شدید بدون هیچ دلیلی، ورم و احساس درد در سمت چپ شکم می‎توان اشاره کرد. در نوع مزمن بیماری معمولا نشانه‌ها تا مراحل پیشرفته بیماری ظاهر نمی‎شود. زمان زیادی طول می‎کشد تا نشانه‎ها ظاهر شود و وقتی هم علائم بروز می‌کند به مرور ایجاد می‎شود.  

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد بعضی از عوامل می‎تواند ریسک ابتلا به بیماری را بیشتر کند مانند قرار گرفتن در معرض تشعشع، شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای درمان سرطان‌های قبلی، شرایط ناشی از کروموزوم‌های غیر عادی مانند سندرم داون. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن و فرمالدئید. از عوامل خطر دیگر مسن بودن، مرد بودن و سفید پوست بودن است. ژنتیک هم در بروز این بیماری موثر است. همچنین آلوده شدن به ویروسی به نام HTLV-1 می‎تواند باعث ابتلا به سرطان خون شود. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علائم سرطان

درمان سرطان

پیشگیری از سرطان

سرطان خون چیست؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *