bعلائم خونریزی داخلی در بدن · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم خونریزی داخلی در بدن

خونریزی داخلی در برخی موارد به راحتی تشخیص داده نمی شود.اگر خونر یزی سریع یا شدید باشد، احتمال تورم وجود دارد.  اگر خونر یزی به‌ طور همزمان در قسمت های مختلف بدن رخ دهد، ممکن است باعث شوک یا کاهش هوشیاری فرد شود.خونر یزی تدریجی داخلی ممکن است عامل خطر کم‌ خونی باشد که در نهایت به خستگی، از دست دادن انرژی، تنگی نفس و رنگ‌ پریدگی منجرمی شود.خونر یزی دستگاه گوارش باعث دفع مدفوع خونی می شود. همچنین ، خونر یزی در دستگاه ادراری ممکن است به خونی شدن ادرار بینجامد.

خونریزی داخلی

عوامل متعددی باعث خونریزی داخلی میگردد :
** درد شکم :
درد شکم می‌تواند یکی از نشانه‌های خونریزی داخلی باشد. درد شکم در ناحیه بین قفسه سینه و کشاله ران.

** وجود خون در مدفوع :
از علایم خونر یزی در دستگاه گوارش وجود خون قرمز روشن یا تیره در مدفوع است. ناگفته نماند که مصرف مواد غذایی مانند چغندر وگوجه‌فرنگی نیز باعث قرمز شدن مدفوع می‌شود .با انجام یک آزمایش ساده می‌توان علت خونر یزی را فهمید.گاهی اوقات وجود خون در مدفوع به دلیل خونر یزی در قسمت فوقانی مانند معده، مری و ابتدای روده کوچک است که باعث می‌شود مدفوع سیاه‌ رنگ و قیری شود .

** استفراغ خون :
بازگرداندن غذا از معده همراه با لکه‌های خون (قرمز کم‌رنگ یا پررنگ) می‌تواند نشانه دیگری از خونر یزی داخلی باشد.خون در استفراغ ممکن است از دستگاه گوارش فوقانی یعنی حلق، مری و دهان باشد. استفراغ گاه‌به‌گاه اما طولانی‌مدت یا استفراغ با فشار می‌تواند باعث پارگی عروق خونی کوچک شود.

** سرفه خونی :
سرفه خونی شامل مخاط حاوی لکه خون ممکن است از ریه‌ها یا گلو سرچشمه گرفته باشد. گاه مخاط آغشته به رگه‌هایی از خون نشان‌دهنده خونر یزی داخلی است.در بسیاری از موارد، خون دفع شده هنگام سرفه دارای حباب است که ممکن است مخلوطی از مخاط و هوا از ریه باشد.

** ادرار خونی :
خون در ادرار نشانه دیگری از خونریزی داخلی است. در برخی موارد، مقدار خون در ادرار به حدی کم است که تنها در زیر میکروسکوپ می‌توان آن را دید.وجود خون در ادرار را می‌توان با مشکلات کلیه یا بخشی از دستگاه ادراری و مثانه یا از کار افتادن کلیه باشد.

** خونر یزی واژینال :
دوره‌های قاعدگی نامنظم سنگین و طولانی‌مدت می‌تواند نشانه خونریزی داخلی باشد. دوره طبیعی قاعدگی معمولا ۴ روز با ۲-۳ روز اضافه است، و به‌طورمعمول بعد از هر ۲۸ روز رخ می‌دهد.خونریزی واژینال پس از یائسگی ممکن است به عوامل متعددی ارتباط داشته باشد که اغلب آن‌ها قابل‌درمان است.خونر یزی غیرطبیعی واژینال نیز به بیماری‌ سرطان ارتباط داده ‌شده است. زنانی که پس از یائسگی دچار خونر یزی قاعدگی می شوند، ۱۰ درصد بیشتراز دیگران در معرض خطر سرطان قرار دارند.

** سندروم کمپارتمان :
سندروم کمپارتمان حالتی است که در آن براثر بالا رفتن فشار بافت در هریک از اندام ها ، درد شدیدی در آن به وجود می آید و پیامد این افزایش فشار، کاهش جریان خون در بافت و کاهش در اکسیژن رسانی است.بیماران مبتلابه سندروم کمپارتمان معمولاً دچار کاهش جریان خون می‌شوند و درنتیجه با آسیب‌ دیدگی جدی اعصاب مواجه می‌شوند

** مفاصل دردناک :
در برخی موارد، به دلیل فشاری که عملکرد مفاصل روی رگ‌های خونی ایجاد می‌کند، ممکن است مفاصل درد ناک شود. این امرباعث خونریزی داخلی می‌شود. برخی از بیماران مبتلابه هموفیلی درد را مزمن، غیرقابل‌ تحمل و غیرقابل کنترل می‌دانند.این نوع خونریزی داخلی در بیمارانی که داروی ضد انعقاد مصرف می کنند، شایع است.
** خونر یزی در سر :
خونر یزی در سر نیز نشانه هایی دارد که ضعف عمومی بدن، گیجی، سردرد، لکنت زبان، تغییر وضعیت ذهنی و مشکلات بینایی میباشد.

منبع : سلامت نیوز

مطالب مرتبط :

علل خونریزی بینی کودکان

اطلاعات پزشکی

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *