علائم بیماری مننژیت

مننژیت عفونت پرده‌های مغزی و مایع مغزی نخاعی است که مغز و نخاع را احاطه می‌کند. ویروس‌ها، باکتری‎ها و قارچ‎ها از عوامل ابتلا به عفونت هستند و شدت عفونت بستگی به عامل ایجاد عفونت دارد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد مننژیت باکتریایی شدیدتر از انواع دیگر آن است. البته اکثر مننژیت‌ها به خاطر ویروس ایجاد می‎شوند.

بیماری مننژیت

علائم اولیه مننژیت معمولا با آنفولانزا اشتباه گرفته می‎شود و این موضوع بسیار خطرناک است زیرا اگر مننژیت باکتریایی باشد و سریع درمان نشود، باعث بروز آسیب جدی و دائمی به بدن می‎شود. تب بالا، سردرد شدید، تهوع و استفراغ، گیجی، سفتی عضلات گردن، حساسیت به نور شدید و کاهش اشتها از علائم این بیماری است. شاید همه این نشانه‌ها با هم اتفاق نیفتد. حتی اگر یکی از این علائم هم رخ داد باید مراقبت‌های پزشکی در اسرع وقت انجام شود.

علائم بیماری در نوزادان: نوزادان ممکن است علائم عمومی این بیماری را نداشته باشند اما نشانه‌های دیگری مثل گریه مداوم، بی‎قراری، خواب آلودگی غیر عادی و کاهش اشتها در آنها دیده می‎شود. یکی دیگر از علائم این بیماری که معمولا خود را دیر نشان می‌دهد اسپاسم و کشیدگی در عضلات است. اگر کودک کمتر از یک سال داشته باشد، ممکن است دچار تورم ملاج (قسمتی از سر کودک که هنوز سفت نشده) شود. گاهی کودک دچار تشنج می‌شود و گاهی نیز بی‌قراری کودک زمانی به پایان می‌رسد که کودک بیهوش شود. ممکن است در مراحل آخر بیماری دانه‌هایی روی پوست کودک دیده شود. البته بوجود آمدن این دانه‌ها در مورد بزرگسالان نیز پیش می‎آید. اگر والدین نسبت به نشانه‌های این بیماری آگاهی کافی داشته باشند با درمان به موقع می‎توان از مرگ و میر کودکان به علت مننژیت جلوگیری کرد.

منبع:   www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

مننژیت چیست؟

درمان مننژیت

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *