bعلائم بیماری ایدز · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم بیماری ایدز

افرادی که به ایدز مبتلا می‎شوند، از لحظه‌ای در معرض ویروس قرار می‌گیرند سه مرحله را طی می‎کنند که هر مرحله علائم و نشانه‌های متفاوتی دارد. برای آشنایی بیشتر با این بیماری مراحل بیماری و علائم هر مرحله را از زبان برترین پزشکان و متخصصان بیان کرده‌ایم.

ایدز

اولین مرحله بیماری عفونت حاد نام دارد و معمولا بین ۲ تا ۶ هفته پس از آلوده شدن به ویروس اتفاق می‎افتد. در این مرحله سیستم ایمنی بدن شروع به مبارزه با ویروس HIV می‌کند و علائم بیماری شبیه دیگر بیماری‌های ویروسی است. نشانه‎های بیماری بیشتر شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی است. این نشانه‌ها شامل سردرد، اسهال، حالت تهوع و استفراغ، خستگی شدید، درد عضلات، گلودرد، تب و ضایعات پوستی قرمز رنگ در بدن که خارش ندارند، می‎شوند. اطلاعات پزشکی جدید نشان می‎دهد استفاده از داروهای ویروس‌کش قوی در اوایل ابتلا به ویروس می‎تواند در پیشگیری از ایدز و درمان آن بسیار مفید باشد. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطلب درمان ایدز را مطالعه کنید.) افرادی که در بیمارستان یا اتاق عمل کار می‌کنند. نیروهای امدادی مثل آتش نشان‎ها یا پرسنل اورژانس به محض اینکه احتمال دادند به ویروس آلوده شدند باید به پزشک مراجعه کنند زیرا با داروهای ضد HIV می‎توان از بیماری پیشگیری کرد. زمان در این مورد خیلی مهم است و حتما باید قبل از گذشت ۷۲ ساعت درمان شروع شود. 

مرحله دوم بیماری مرحله پنهان یا بدون علامت است. در این مرحله سیستم ایمنی جنگ را به ویروس می‎بازد و علائم بیماری از بین می‎رود. این مرحله ۱۰ سال یا بیشتر طول می‌کشد. افرادی که از بیماری خود اطلاع ندارند در این دوران می‎توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند. در این مرحله ویروس به آرامی سلول‎های CD4 را نابود می‌کند. اگر فرد در این زمان آزمایش خون دهد از تعداد این سلول‎ها می‎توان به بیماری پی برد. افراد در این مرحله نسبت به انواع عفونت‌ها و بیماری سرطان آسیب پذیر می‎شوند. 

مرحله سوم، ایدز نام دارد. AIDS مرحله پیشرفته و آخرین مرحله ابتلا به ویروس اچ آی وی است. در این زمان سلول‌های CD4 یا سلول‎های T به کمتر از ۲۰۰ می‎رسد. خوشبختانه امروزه داروهای مفیدی برای این بیماران در دسترس است که می‎تواند سیستم ایمنی بدن آنها را تقویت کند و از ابتلا به بیماری‎های عفونی و سرطان‎ها جلوگیری کند. در اکثر افراد مبتلا این داروها منجر به افزایش تعداد سلول‎های CD4 بدن می‎شود. اگرچه این داروها گران قیمت هستند و عوارض جانبی زیادی دارند اما بسیار مهم است که بیمار به مصرف این داروها ادامه دهد تا تعداد سلول‎های CD4 به حد قابل قبولی برسد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

جدیدترین درمان ایدز

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *