عفونت ادراری چیست؟

عفونت‌های مربوط به مجاری ادراری که منشاء آن باکتری است از جمله رایج‌ترین انواع عفونت‎ها به شمار می‎آید. کودکان، نوجوانان، زنان، مردان و به طور کلی همه افراد با هر سن و جنسیتی می‎توانند در معرض ابتلا به عفونت ادراری باشند.  

عفونت ادراری عفونت ادراری عفونت ادراری چیست؟

اما اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد که خانم‎ها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این عفونت قرار دارند. در بیشتر موارد این بیماری به علت مشکلات کلیه و مثانه ایجاد می‎شود. علائم این بیماری شامل درد و سوزش در هنگام ادرار، تکرر ادرار، کم بودن میزان ادرار علی رغم احساس پری مثانه، بوی بد و تیره بودن رنگ ادرار، وجود خون در ادرار و احساس درد در قسمت تحتانی کمر و تب و لرز است. اگر به عفونت ادراری مبتلا شده‌اید باید فورا در جستجوی پزشک متخصص باشید. مراجعه نکردن به پزشک و تصور اینکه بیماری خود به خود درمان می‌شود تصور اشتباهی است. با این کار فقط شدت بیماری افزایش می‎یابد. گاهی اوقات این باکتری‎ها می‎توانند باعث عفونت شدید کلیه‌ها نیز شوند. این بیماری عموما با یک آزمایش ساده ادرار قابل تشخیص است. 

همیشه در دنیا ۲ درصد از جمعیت زنان به این بیماری مبتلا بوده‌اند. یک دوره کوتاه مدت استفاده از آنتی بیوتیک می‎تواند این بیماری را درمان کند. ولی در بعضی افراد درمان به این سادگی‎ها نیست. عفونت ادراری در بعضی از افراد می‎تواند به علت دیابت یا جراحی‌های گذشته در این ناحیه باشد. زیرا عفونت ناشی از این بیماری‌ها که باید طی ۳ یا ۴ هفته از بدن خارج شود، در بدن باقی می‎ماند. عدم درمان عفونت مجاری ادرار ممکن است منجر به زخم روده یا مشکلات کلیه شود.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

روش‌های حفظ سلامت کلیه‌ها

سنگ کلیه چیست؟

توسط | ۲۷ مهر ۱۳۹۴|بیماری‌ها و راه‌های درمان|۰ نظر

درباره نویسنده :

ارسال نظر