عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری جزء یکی از بیماری‌های شایع بین کودکان به شمار می‌آید. این عفونت با وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می‌شود که اگر فقط در بدن مثانه را درگیر کند سیستیت اما اگر کلیه‌ها را درگیر کند پیلونفریت گفته می‌شود.

عفونت ادراری

میکروب‌های به وجود آورنده عفونت ادراری اکثرا میکروبهای دستگاه گوارش هستند که باعث این عفونت می‌شوند. این بیماری می‌تواند با درگیر کردن کلیه باعث نارسایی آن شود که بسیار خطرناک است و به همین دلیل به محض مشاهده این بیماری باید به سرعت کودکان را مورد معالجه قرار دهند. عفونت ادراری در پسران زیر یکسال اتفاق می‌افتد که ختنه نشدن و عوامل ژنتیکی از دلایل مستعد کننده آن است. اما به طور کلی این بیماری در دختران خیلی بیشتر از پسران اتفاق می‎افتد. علائم و نشانه‎های عفونت ادراری در سنین نوزادی به صورت تب و در مواردی با سرد شدن بدن، بی حالی، اسهال، کم شدن ادرار و زردی ادرار مشاهده می‌شود و در سنین بالاتر با تب زیاد، بدبویی ادرار، سوزش، بی اختیاری در نگه داشتن ادرار و درد زیر شکم ظاهر خواهند شد. معمولا کودکان زیر دو سال که تب می‌کنند و تبشان قطع نمی‌شود به دلیل عفونت ادراری است.

با مصرف زیاد آب، استفاده از لباس‌های نخی و گشاد، تعویض مکرر لباس، تخلیه مثانه هر ۲ الی ۳ ساعت از مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کرد. در صورت ابتلای کودک به این بیماری با تشخیص به موقع و اقدام به درمان با گذشت چند روز و دریافت آنتی بیوتیک مشکل برطرف خواهد شد. برای درمان این بیماری حتما والدین پس از گرفتن آزمایشات ادرار و خون، سونوگرافی و عکسبرداری از کلیه و مثانه را انجام دهند تا برگشت ادرار و اختلالات مثانه نیز مورد بررسی قرار گیرد و اگر مشکلی بود به موقع به آن رسیدگی شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

علت بیماری کلیه

برای پایین آوردن تب کودکان چه کنیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *