عدسی عینک آفتابی، تیره باشد یا روشن؟

عدسی عینک آفتابی، تیره باشد یا روشن؟ 

یکی از تصورات اشتباه این است که هر چه رنگ عدسی عینک آفتابی تیره‌تر باشد بیشتر از چشم محافظت می‌کند اما گاهی استفاده از عدسی‌های خیلی تیره در شرایط آب و هوایی و جغرافیایی خاص باعث بروز مشکلاتی می‌شود. پس در این مورد بهتر است با چشم‌پزشک خود مشورت کنید. عدسی‌ها از نظر تیره و روشن بودن به ۴ گروه تقسیم می‌شوند:

عدسی‌های سایه روشن: رنگ این عدسی‌ها از بالا به پایین به سمت مرکز تغییر می‌کند. 

عدسی‌های تک سایه‌ای: در قسمت بالا تیره و در پایین روشن هستند و از ورود امواج آسمان به چشم جلوگیری می‌کنند.

عدسی‌های دو سایه‌ای: تیره در قسمت بالا و پایین و روشن در قسمت میانی که برای ورزش اسکی و قایقرانی مناسب هستند و برای رانندگی توصیه نمی‌شوند زیرا دید قسمت داشبورد را تار کرده و باعث تصادف می‌شوند.

عدسی‌های آینه‌ای: با اینکه در این عدسی‌ها از ورود اشعه مرئی به چشم کاسته می‌شود، ولی محافظت کامل در مقابل اشعه UV صورت نمی‌گیرد. 

عدسی عینک آفتابی، تیره باشد یا روشن؟

رنگ عدسی برای زیبایی نیست. بعضی‌ها عادت دارند تا رنگ عینک آفتابی‌شان را با تیپ و لباسشان مطابقت بدهند و به‌اصطلاح «ست» کنند اما رنگ عدسی عینک آفتابی در نوع کاری که شما انجام می‌دهید تأثیرگذار است. یکی از متداول‌ترین لنزها برای شرایط عادی، لنز خاکستری رنگ است. محیط را به صورت واقعی نشان می‌دهد و افراد زیادی از این رنگ استقبال می‌کنند. لنز سبز رنگ هم تصاویر را به صورت واقعی نشان می‌دهد و اشعه UV را به خوبی جذب می‌کند ولی نمی‌توان در هر شرایطی از این رنگ استفاده کرد. رنگ سبز هنگام شب و موقع رانندگی در رنگ‌های زرد و قرمز تداخل ایجاد می‌کنند. پس از عدسی‌های خاکستری رنگ، قهوه‌ای بهترین رنگ محسوب می‌شوند و پس از آن رنگ سبز ترجیح دارد. عینک‌های با لنز زرد در هوای مه‌آلود مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

عینک آفتابی، سایبانی برای محافظت از چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *