طب سوزنی چیست؟

اطلاعات پزشکی حاکی از این است که تاریخچه طب سوزنی (Acupuncture) به کشور چین و بیش از هزاران سال قدمت دارد. حدود صدها سال است که در اروپا هم استفاده می‎شود و از نیمه دوم قرن بیستم به سرعت به آمریکا و کانادا هم گسترش یافته است.

طب سوزنی طب سوزنی طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی عبارت است از فرو کردن سوزن بسیار نازک در نقاط خاصی از پوست بیمار برای درمان بیماری‎های مختلف. عمق وارد شدن سوزن درون پوست متفاوت است. جامعه پزشکی هنوز در مورد اینکه این روش از نظر علمی چطور عمل می‎کند به توافق نظر قطعی نرسیده است. اما چیزی که مشخص است این است که طب سوزنی مزایای درمانی دارد که نمی‎توان نادیده گرفت مانند تسکین درد و برطرف کردن حالت تهوع بعد از شیمی درمانی. طب سنتی چین می‎گوید نقاط خاصی که برای طب سوزنی استفاده می‎شود روی کانال‎های انرژی حیاتی بدن قرار دارد، اما از نظر علم پزشکی و آناتومی شناسی بدن هنوز هیچ شواهدی برای وجود داشتن این کانال‎های انرژی در بدن به دست نیامده است و این طب به یک موضوع بحث برانگیز بین بهترین پزشکان و دانشمندان غربی تبدیل شده است.

مقالات پزشکی بسیاری وجود دارند که از این طب حمایت می‎کنند و اعلام می‌کنند که اصول این طب کاملا علمی است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که طب سوزنی برای درمان ۲۸ بیماری مختلف موثر و کارآمد است. اما بعضی شواهد علمی نشان می‎دهد که این طب برای تعداد بیشتری بیماری و مشکلات مربوط به سلامتی مفید است. اطلاعات پزشکی به دست آمده از یک مطالعه که توسط محققان آلمانی انجام شده نشان می‎دهد که طب سوزنی برای درمان سردرد شدید و میگرن بسیار موثر است. مطالعه دیگری که توسط بهترین پزشکان آمریکایی انجام شده نشان می‎دهد درمان با طب سوزنی دو بار در هفته برای برطرف کردن علائمی مثل خشکی شدید دهان که بیماران سرطانی بعد از انجام پرتو درمانی برای درمان سرطان ناحیه گردن و سر با آن مواجه می‎شوند، بسیار مفید است.  

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

علت سردردهای مزمن

فیزیوتراپی در تهرانپارس

فیزیوتراپی دکتر سید وحید قیری
فیزیوتراپی پارس

 

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *