طب سوزنی چیست؟

اطلاعات پزشکی حاکی از این است که تاریخچه طب سوزنی (Acupuncture) به کشور چین و بیش از هزاران سال قدمت دارد. حدود صدها سال است که در اروپا هم استفاده می‎شود و از نیمه دوم قرن بیستم به سرعت به آمریکا و کانادا هم گسترش یافته است.

طب سوزنی

طب سوزنی عبارت است از فرو کردن سوزن بسیار نازک در نقاط خاصی از پوست بیمار برای درمان بیماری‎های مختلف. عمق وارد شدن سوزن درون پوست متفاوت است. جامعه پزشکی هنوز در مورد اینکه این روش از نظر علمی چطور عمل می‎کند به توافق نظر قطعی نرسیده است. اما چیزی که مشخص است این است که طب سوزنی مزایای درمانی دارد که نمی‎توان نادیده گرفت مانند تسکین درد و برطرف کردن حالت تهوع بعد از شیمی درمانی. طب سنتی چین می‎گوید نقاط خاصی که برای طب سوزنی استفاده می‎شود روی کانال‎های انرژی حیاتی بدن قرار دارد، اما از نظر علم پزشکی و آناتومی شناسی بدن هنوز هیچ شواهدی برای وجود داشتن این کانال‎های انرژی در بدن به دست نیامده است و این طب به یک موضوع بحث برانگیز بین بهترین پزشکان و دانشمندان غربی تبدیل شده است.

مقالات پزشکی بسیاری وجود دارند که از این طب حمایت می‎کنند و اعلام می‌کنند که اصول این طب کاملا علمی است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که طب سوزنی برای درمان ۲۸ بیماری مختلف موثر و کارآمد است. اما بعضی شواهد علمی نشان می‎دهد که این طب برای تعداد بیشتری بیماری و مشکلات مربوط به سلامتی مفید است. اطلاعات پزشکی به دست آمده از یک مطالعه که توسط محققان آلمانی انجام شده نشان می‎دهد که طب سوزنی برای درمان سردرد شدید و میگرن بسیار موثر است. مطالعه دیگری که توسط بهترین پزشکان آمریکایی انجام شده نشان می‎دهد درمان با طب سوزنی دو بار در هفته برای برطرف کردن علائمی مثل خشکی شدید دهان که بیماران سرطانی بعد از انجام پرتو درمانی برای درمان سرطان ناحیه گردن و سر با آن مواجه می‎شوند، بسیار مفید است.  

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

علت سردردهای مزمن

فیزیوتراپی در تهرانپارس

فیزیوتراپی دکتر سید وحید قیری
فیزیوتراپی پارس

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *