ضرر قلیان بیشتر است یا سیگار؟

یکی از باورهای غلطی که این روزها باعث رواج بیشتر قلیان در بین جوانان شده است، این است کهکشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است. یا به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد. اما بررسی های علمی  و اطلاعات پزشکی نشان می دهد مصرف هر قلیان معادل کشیدن ۸۰ تا ۳۰۰ نخ سیگار است.

مصرف قلیان اثرات مضری بر ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسداد ریوی مزمن، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به استفاده از آن هستند. حجم دودی که از طریق  آن وارد بدن می‌‌شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است. بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب ( که در اثر استفاده مشترک از شیلنگ) به وجود می‌آید از مواردی است که در مصرف سیگار وجود ندارد. همچنین باعث افزایش سرطان ریه، سرطان دهان، سرطان مثانه، سل ریوی، زخم های گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان‌های دستگاه گوارش می‌شود.

ضرر قلیان بیشتر است یا سیگار؟

یک باور غلط دیگر در مورد مصرف آن، این است که تنباکوی آن چون از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود. اما حقیقت این است که دود چون از آب رد می‌شود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می‌ماند. برخی میکروب‌ها و باکتری‌هایی که موجب سل می‌شوند، در لوله و شیلنگ وجود دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد قلیان می‌تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد. کشیدن آن می‌تواند طول ‌عمر اسپرم را کاهش داده و موجب تغییرات ژنتیکی شود که برفر زندان تاثیر می‌گذارد. از آنجا که قلیان حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم، سرب و کبالت است، موجب کاهش تولید اسپرم می‌شود. استعمال آن برای خانم‌های باردار بسیار مضر است و روی رشد جنین تاثیر می‌گذارد. به طور کلی استعمال دخانیات در هنگام بارداری به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری، رشد اندام‌ها را مختل کرده و باعث عقب ماندگی جنین می‌شود. حتی پیش از بارداری هم مصرف آن برای زنان مضر است و بر تخمک‌ها تاثیر منفی دارد و قدرت باروری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 منبع: http://www.beytoote.com/

مطالب مرتبط: 

راهکارهایی برای آسان ترک کردن سیگار

اعتیاد به نیکوتین

چگونه از اعتیاد فرزندمان جلوگیری کنیم؟

رازهای داشتن زندگی سالم و عمر طولانی

آیا در مورد سن قلب چیزی می‌دانید؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *