صرع چیست؟

صرع (اپی لپسی) یک اختلال مزمن و طیغان عمل مغزی است که به علت تخلیه الکتریکی نامتعارف نورون‌های مغزی ایجاد می‌شود. علائم آن حملات ناگهانی و موقت، بیهوشی و تشنج متناوب با فواصل سلامت ظاهری است. بیماری صرع ناگهانی و سریع ظاهر می‌شود. خود به خود قطع می‌شود. غیر ارادی است. بیمار از بروز آن اطلاع ندارد. ممکن است به وسیله دارو کاملا یا تا حدی کنترل شود. حمله صرع یک مسئله کاملا پزشکی است و کمک به این افراد احتیاج به اطلاعات پزشکی و مراقبت‌های پزشکی دارد. سه چهارم افراد مصروع می‌توانند کار کنند و استخدام شوند. خانم‌های مبتلا می‌توانند مثل افراد عادی ازدواج کنند و بچه‌دار شوند. اکثر داروهای ضد صرعی خطری برای جنین ندارد و بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی و تطبیقی این افراد را حل می‌کند. 

صرع چیست؟

انواع صرع: 

صرع بزرگ یا تشنجی: با تشنجات توأم با بیهوشی مشخص می‌شود. در بین عوام به حمله غش معروف است. حملات شامل سه مرحله انقباضی، تشنجی و اغماء است. در مرحله انقباضی عضلات بدن کشیده و سفت شده، سر به عقب می‌افتد و تنفس قطع می‌شود. این مرحله ۱۵ تا ۵۰ ثانیه طول می‌کشد. در مرحله تشنجی عضلات بدن دچار تکان شدید می‌شود که با گاز گرفتن زبان، کف کردن دهان، کبودی رنگ صورت و گاهی دفع ادرار همراه است. این مرحله ۱ تا ۳ دقیقه طول می‌کشد و بیمار وارد مرحله اغما می‌شود و به خواب عمیقی فرو می‌رود. این مرحله ممکن است چند ساعتی طول بکشد. در پایان حمله زمانی که شخص به هوش می‌آید. هیچ چیزی از اتفاقی که افتاده به یاد ندارد و فقط احساس کوفتگی و خستگی می‌کند.   

صرع کوچک: این نوع حمله با سقوط همراه نیست ولی فراموشی یا حالت از خود بی خود شدن علامت اصلی آن است. فرد ناگهان در حالتی هست ثابت می‌ماند و فعالیت و حرکت او متوقف می‌شود. بینایی و شنوایی وجود ندارد و بیمار چیزی حس نمی‌کند. پس از گذشت ۲ تا ۲۰ ثانیه مجددا فعالیت ادامه می‌یابد و شخص از آنچه اتفاق افتاده بی‌خبر است.  

صرع روانی حرکتی: در این حمله علائم روانی و اختلالات حرکتی با هم وجود دارند و همیشه با از دست دادن هوشیاری توام نیست. با انجام دادن حرکات خودکار ظاهرا با هدف ولی بدون ارتباط با محیط خارج مثل جویدن،پلک زدن، باز و بسته کردن دکمه‎های لباس شروع می‌شود و فرد نسبت به آنها آگاهی ندارد. گاهی حملات انقباضی از یک طرف شروع شده و به حملات تشنجی تبدیل می‌شود. این نوع حمله ممکن است با تغییرات خلقی مثل پرخاشگری، بیقراری همراه باشد. 

منبع: کتاب کودکان استثنایی تالیف هالاهان و کافمن

مطالب مرتبط: 

درمان بیماری صرع

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *