شیلنگ قلیان باعث ابتلا به هپاتیت B می‎شود!

روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در کره خاکی به مصرف قلیان می‌پردازند. مصرف قلیان منحصر به گروه سنی، طبقه اجتماعی، زمان و مکان خاصی نمی‌شود و تبعات آن متوجه شمار بسیاری از افراد است. محققان بر این باورند، شیلنگ آلوده قلیان عامل مهمی در انتقال بیماری‌ها به خصوص هپاتیت نوع A و B محسوب می‌شود.

شیلنگ قلیان باعث ابتلا به هپاتیت B می‎شود!
اخیراً مصرف قلیان رواج بسیاری یافته و در بین همه اقشار جامعه، به ویژه جوانان به عنوان وسیله‌ای مرسوم قلمداد می‌شود. این وسیله در آمریکا بیشتر در بین دانشجویان رواج دارد. علاوه بر آن، به گزارش مرکز «کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا» در سال ۲۰۱۰ تقریبا از هر ۵ دانش‌آموز دبیرستانی ۱ نفر در این کشور به صورت مستمر قلیان مصرف کرده است. در سال‌های اخیر با افزایش مصرف قلیان این موضوع بیش از پیش مورد تایید قرار گرفته است که مصرف قلیان می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی مثل سل، آنفلوآنزا و هپاتیت شود. محققان بر این باورند، شیلنگ آلوده قلیان عامل مهمی در انتقال بیماری‌ها محسوب می‌شود. از میان پنج نوع هپاتیت کشف شده، نوع A و B را می‌توان مستقیماً به مصرف قلیان ربط داد.
از جمله مهمترین مضرات دود قلیان می‌توان به سرطان (لثه، ریه، معده و حنجره)، از کارافتادگی کامل ریه، ناباروری و کاهش وزن نوزاد در زنان باردار اشاره کرد. باید توجه داشت که تمامی خطرات و مضراتی که برای مصرف قلیان ذکر شد، برای افرادی که  خودشان قلیان نمی‎کشند و فقط در معرض دود قلیان قرا می‌گیرند (دود دست دوم) نیز صادق است.
منبع: yjc.ir
مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *