شیر سویا چیست؟

شیر سویا از خیساندن دانه‌های سویا در آب و آسیاب کردن این مخلوط تهیه می‌شود. سپس این مخلوط صاف شده و مایعی که باقی می‌ماند، شیر سویا نامیده می‌شود. بسیاری از انواع شیر سویا با کلسیم، مواد مغذی و ویتامین‌ها غنی می‌شوند تا آن را به اندازه شیر گاو یا گوسفند، مغذی سازند.

شیر سویا

شیرسویا مزایای سلامتی بسیاری دارد. این ماده بسیار مغذی است و به طور طبیعی محتوی پروتئین‌های با کیفیت بالا، ویتامین‌های گروه B و ایزوفلاون هاست. سویا شیر قند ندارد، اما بعضی از تولید کننده ها مقداری قند به آن اضافه می کنند تا مزه آن را تغییر دهند پس اگر نمی‎خواهید قند اضافی وارد بدنتان کنید موقع خرید حتما برچسب اطلاعات تغذیه ای این محصول را ببینید. همچنین این محصول چربی اشباع شده بسیار کمی دارد و به طور طبیعی فاقد کلسترول است.

دانه‌های سویا حاوی استروژن نیستند. دانه‌های سویا حاوی ایزوفلاون‌ها هستند که به استروژن گیاهی معروفند. ایزوفلاون‌ها سلامت قلب و استخوان‌ها را افزایش می‌دهند، علائم مرتبط با یائسگی را به حداقل می‌رسانند و ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش دهند. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد شیر سویا، خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها به خصوص سرطان سینه و پروستات را کاهش می‌دهد. فراموش نکنید افرادی که به سویا حساسیت دارند باید از مصرف شیرسویا اجتناب کنند. اگر به حساسیت نسبت به سویا شک دارید، برای تأیید این مسئله با پزشک مشورت کنید.

منبع: fitnessmagazine

مطالب مرتبط:

برای پیشگیری از پوکی استخوان سویا بخورید

زنانی که در حال درمان ناباروری هستند باید سویا بخورند

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *