bشکلات بخورید تا دیابت و بیماری قلبی نگیرید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
شکلات بخورید تا دیابت و بیماری قلبی نگیرید!

آیا ممکن است روزی برسد که پزشکان به جای دارو در نسخه‌ برای شما شکلات تجویز کنند؟ نتایج تحقیقات جدید می‌گوید بله ممکن است! محققان می‌گویند مصرف مقدار کمی شکلات به صورت روزانه احتمال ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را به طور قابل توجهی کاهش می‎دهد. 

شکلات بخورید تا دیابت و بیماری قلبی نگیرید!

شکلات به عنوان یک نوع تنقلات شیرین که حاوی چربی و شکر زیادی است و می‎توان گاهی اوقات آن را مصرف کرد، در نظر گرفته می‎شود و جای تعجبی ندارد که به خاطر چربی و شکر زیاد مصرف بیش از حد آن باعث چاقی و پوسیدگی دندان می‎شود. اما این روزها مطالعات زیادی در مورد خواص این ماده خوراکی صورت گرفته که اطلاعات پزشکی حاصل از آنها نشان می‎دهد مصرف منظم و متعادل شکلات به خصوص شکلات تلخ می‎تواند مزایای زیادی هم برای سلامتی داشته باشد. شکلات تلخ نسبت به شکلات معمولی مقدار بیشتری کاکائو دارد که به معنی آن است که مقدار بیشتری آنتی اکسیدان، به خصوص فلاونوئید دارد. فلاونوئید می‎تواند از انواع آسیب‎های سلولی جلوگیری کند.

در این مطالعه محققان انگلیسی از دانشگاه پزشکی Warwick و موسسه (Luxembourg Institute of Health (LIH تعداد ۱۱۵۳ شرکت کننده بین سنین ۱۸ تا ۶۹ سال را مورد بررسی قرار دادند. محققان در پی یافتن پاسخ این سوال بودند که آیا مصرف شکلات با مقاومت به انسولین ارتباطی دارد یا خیر. مقاومت به انسولین یعنی سلول‌های بدن به طور موثر به انسولین پاسخ نمی‎دهند که در نتیجه باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری‎های قلبی می‎شود. آنها همچنین بررسی کردند که مصرف شکلات در میزان آنزیم‎های کبدی که تعیین کننده عملکرد کبد هستند، تاثیری دارد یا خیر. محققان مشاهده کردند افرادی که به طور منظم هر روز شکلات مصرف می‎کردند، مقاومت به انسولین کمتری داشتند و سطح آنزیم‎های کبدی آنها متعادل‎تر بود. بنابراین محققان توصیه می‎کنند که مقدار کمی شکلات را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا به بیماری قلبی و دیابت دچار نشوید. البته بهتر است از شکلات تلخ با مقدار چربی و شکر کمتر و در نتیجه کالری کمتر استفاده کنید تا اثرات مثبت آن خنثی نشود. 

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط: 

آیا شکلات بر سرعت متابولیسم اثر می‌گذارد؟

چرا باید در دوران بارداری شکلات بخورید؟

با این میوه دیابت و بیماری قلبی را درمان کنید!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *