شکستن قولنج گردن باعث سکته مغزی می شود!

افرادی قولنج گردن بعد از مدتی کار کردن به حالت نشسته، عادت دارند گردن خود را به طور ناگهانی به اطراف حرکت دهند و مانند حالتی که قولنج انگشتان را می‌شکنند، قولنج گردن را هم می شکنند . این حرکت معمولا با ایجاد صدا همراه است و فرد با هر بار حرکت شکستن گردن احساس خوبی پیدا می‌کند.

قولنج گردن

در هنگام حرکت صدای ترکیدن ایجاد می‌شود , در واقع صدا بر اثر ترکیدن حباب‌های هواست که در مایع سینوویال تولید می‌شود. این مایع چسبناک مانند چرب کننده‌ای است که حرکت مفصل‌ها را آسان‌تر می‌کند. مایع سینوویال بین هر استخوان کوچک گردن وجود دارد. متخصصان به شدت این کار را منع می‌کنند زیرا احتمال وارد آمدن آسیب جبران ناپذیر وجود دارد.

بد‌ترین اتفاقی که این عادت می‌تواند ایجاد کند , سکته مغری! شاید باور کردنش سخت باشد اما این حرکت که بی‌ضرر به نظر می‌آید مانع خون رسانی به قسمتی از مغز می‌شود و احتمال مرگ سلول‌های مغز در عرض ۵ دقیقه بر اثر قطع جریان اکسیژن وجود دارد.

علت سکته مغزی بر اثر شکستن قولنج گردن :

احتمال پار گی ریز در دیواره رگ‌هایی که از گردن عبور می‌کند، وجود دارد. قسمت آسیب دیده می‌تواند باعث لخته شدن خون گردد . با گیر کردن لخته خون در رگ‌های مغز احتمال سکته وجود دارد. شکستن قولنج گردن می‌تواند باعث کشیدگی غیر ضروری رباط‌ها در این قسمت شود. رباط‌ها با ضعیف شدن دیگر قادر به نگه داری گردن نیستند، در نتیجه فرد دچار گردن درد می‌شود. برای آرام کردن این درد نیز باید به مصرف مسکن که عوارض جانبی دارد، روی آورید.

 منبع :fardanews.rasanetv.ir
مطالب مرتبط :

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *