bشکستن قولنج، استخوان‌هایتان را خراب می‌کند؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
شکستن قولنج، استخوان‌هایتان را خراب می‌کند؟

شکستن قولنج، استخوان‌های‌تان را خراب می‌کند؟

شاید شما هم این عادت را داشته باشید که قولنج گردن، پشت و انگشتان‌تان را بشکنید یا اصطلاحا مفاصل‌تان را knuckle-cracking کنید. اما آیا به این فکر کرده‌اید که ممکن است این عادت مضر باشد؟ به طور کلی چند مفصل بدن هستند که می‌توان آنها را جوری حرکت داد که صدای تق بدهند و به اصطلاح بشکنند. این مفاصل عبارتند از بندهای انگشتان، مهره‌های گردن، کمر، فک، شانه و آرنج‌ها. 

محققان پس از بررسی ۱۰ ساله عادات افراد و بروز بیماری تخریب مفاصل و آرتروز مفاصل به این نتیجه رسیدند که تنها ۲۰ درصد از افراد مورد مطالعه به طور عادتی و حداقل هفته‌ای سه بار مفاصل خود را می‌شکنند. ۱۸ درصد از افرادی که این عادت را داشتند به بیماری آرتروز دچار شدند. از میان افرادی که عادت به این کار نداشتند ۱۲ درصد به بیماری آرتروز مفاصل دچار شدند. در نهایت براساس این آمار و ارقام مشخص می‌شود که ارتباط خاصی میان شکستن عادت‌گونه مفاصل و بروز بیماری‌های مفصلی و تخریب انگشتان وجود ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که تعداد دفعات روزانه‌ای که افراد مفاصل خود را می‌شکنند و اینکه چند سال است این کار را انجام می‌دهند رابطه‌ای با سلامت مفاصل آنها ندارد و در واقع این عادت باعث بروز مشکل در مفاصل و تخریب استخوان‌ها نمی‌شود.

شکستن قولنج، استخوان‌های‌تان را خراب می‌کند؟

اما اگر این عادت را دارید، مواظب باشید. مطالعات نشان داده عادت کردن به شکستن قولنج مفاصل باعث بروز مشکلاتی در مفاصل دست و مچ می‌شود که برخی از این مشکلات شامل ورم کردن انگشتان و کاهش قدرت کلی دست، کاهش قدرت بلند کردن توسط انگشتان است. جالب است بدانید افرادی که این عادت را دارند بیشتر از افراد دیگر رفتارهای عادتی نامناسب مثل جویدن ناخن، وابستگی به سیگار، الکل و مواد مخدر دارند.  

 منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط: 

چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *