شوره سر چیست؟

شوره سر (سبوره) یا Dandruff  با پوسته پوسته شدن پوست سر مشخص می‌شود و گاهی با خارش همراه است. این پوسته ها داخل موها دیده می‌شود و باعث شرمندگی می‌شود و ناخوشایند است. 

خوشبختانه این مشکل قابل کنترل است. در موارد خفیف فرد فقط باید یک شامپوی مناسب پیدا کند که حاوی ماده شوینده ملایمی باشد. در موارد شدید شامپوی دارویی مورد نیاز است. گاهی شوره با خارش و قرمزی پوست سر همراه است. پوسته پوسته شدن گاهی ممکن است بخاطر یک بیماری زمینه‌ای مثل پسوریازیس، عفونت قارچی یا حتی شپش سر ایجاد شود. در موارد شدید این بیماری فرد غیر از مشکل جسمانی دچار مشکلات اجتماعی و کمبود اعتماد به نفس نیز می‌شود پس درمان به دلایل جسمی و روانشناسی اهمیت زیادی دارد.

شوره سر

دلایل ایجاد شوره سر:

۱- شانه نکردن موی سر به اندازه کافی: افرادی که موهایشان را به طور منظم برس نمی‌کشند شانس بالاتری برای دچار شدن به این مشکل دارند. 

۲- پوست خشک: افرادی که پوست خشک دارند بیشتر دچار شوره می‌شوند. ترکیب هوای سرد زمستان با اتاق بیش از حد گرم شده باعث خارش و پوسته پوسته شدن می‌شود. معمولا شوره سر در این افراد چرب به نظر نمی‌‌رسد. 

۳- به اندازه کافی شامپو نکردن موی سر: بعضی از مردم می‌گویند اگر به میزان کافی موها را با شامپو شستشو ندهند، چربی و سلول‌های مرده پوست ایجاد شوره می‌کنند که البته کارشناسان در این مورد شک دارند. 

۴- شرایط خاص پوستی: در افراد مبتلا به پسوریازیس، اگزما و برخی اختلالات پوستی دیگر احتمال ایجاد شوره سر بسیار بیشتر از افراد دیگر است.

۵- بعضی از بیماریها: بزرگسالان مبتلا به بعضی از بیماریها مثل پارکینسون  و برخی از بیماریهای عصبی دیگر بیشتر در معرض ابتلا به داشتن شوره سر هستند. بیماران دوره نقاهت بعد از حملات قلبی و سکته و برخی از افراد با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است بیشتر در معرض این مشکل باشند.

۶- واکنش به محصولات مراقبت از پوست و مو

۷- رژیم غذایی: برخی از کارشناسان می گویند که افرادی که غذاهای حاوی روی، ویتامین های B، و برخی از انواع چربی‌ها  را به میزان کافی مصرف نمی‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به شوره سر هستند. 

۸- استرس: کارشناسان به ارتباط بین استرس و اکثر بیماریهای پوستی اعتقاد دارند.

درمان شوره سر:

دو عامل مهم در درمان شوره باید مورد توجه قرار گیرد: ۱- سن  ۲- میزان شدت مشکل

شامپوها و محصولات مراقبت از پوست سر بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که با این محصولات می‌توان شوره را کنترل کرد نه درمان و اگر با این محصولات شرایط بهتر نشد باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. بیشتر شامپوهای ضد شوره یا ضد قارچ حداقل شامل یکی از مواد زیر هستند:

زینک پریتیون

سلنیوم سولفید

کتوکونازول

سالیسیلیک اسید

روغن درخت چای

چای سبز

اگر شامپوهای ضد شوره ایجاد حساسیت کرد استفاده از آن نوع شامپو را متوقف کرده و از دکتر داروخانه بخواهید نوع دیگری به شما معرفی کند.

منبع: www.medicalnewstoday.com

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *