bلق شدن دندان در بزرگسالی نشانه چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
لق شدن دندان در بزرگسالی نشانه چیست؟

پیوره یا عفونت لثه را می‌توان مهم ترین علت بروز این مشکل دانست. لق شدن دندان یا تحلیل لثه، بیماری است که با کاهش بافت پیرامون دندان بروز می‌کند و باعث می‌شود ریشه دندان نمایان شود.

لق شدن دندان

علل متعددی در بروز این مشکل نقش دارند. زمانی که باکتری‌های طبیعی موجود در دهان بیش از حد عادی تکثیر یابند، در وهله اول التهاب لثه را ایجاد می‌کنند. اگر این ناراحتی تشخیص و درمان نشود، بتدریج موجب کاهش و تحلیل استخوان محافظ شده و عفونت لثه بروز خواهد کرد. رعایت بهداشت دهان به طور قطع می‌تواند خطرات بروز عفونت لثه‌ها را کاهش دهد. مسواک‌های خیلی زبر و مسواک زدن محکم نیز می‌تواند بتدریج به بافت لثه آسیب برساند. سلامت عمومی فرد نیز نقش مهمی در این باره دارد. به عنوان مثال افراد دیابتی بیش از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند.بعضی از بیماران دچار پیش زمینه ژنتیک عفونت لثه‌ها هستند که لازم است این افراد از نظر وضعیت سلامت خانوادگی بررسی شوند. استعمال دخانیات هم عامل بسیار مهمی در پیشرفت عفونت لثه‌هاست. سن نیز عامل دیگری است و معمولاً افراد در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال دچار این مشکل می‎شوند.

خونریزی‌های مکرر، درد لثه‌ها هنگام مسواک زدن  قرمزی و التهاب لثه‌ها از اولین علائم هشدار دهنده این مشکل هستند. در صورت تشخیص عفونت لثه‌ها، لازم است روند پیشرفت بیماری متوقف شود. تمیز کردن کامل ریشه و عاج برای از بین بردن باکتری‌های سطح و حفره‌های بین دندانی ضروری خواهد بود. بهترین راه پیشگیری از این مشکل، مسواک زدن صحیح دو بار در روز به مدت دست‌کم دو دقیقه است. اگر سابقه بروز این بیماری به صورت ژنتیکی در افراد خانواده وجود دارد، باید حتماً مهم تلقی شود. همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه از مهمترین راه‎های پیشگیری و تشخیص به موقع است. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

بهداشت دهان با گیاهان دارویی

بیماری لثه با سرطان سینه ارتباط دارد!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *