شخصیت شناسی در رانندگی

روانشناسان معتقدند رفتار افراد حین رانندگی می‌تواند ویژگی های شخصیتی و تاریخچه مشکلات روانی آنها را فاش کند. بنابراین اگر می‌خواهید کسی را بشناسید و شخصیت او را محک بزنید، برای یک بار هم که شده سوار بر اتومبیل او شده و در خیابان‌ها دور بزنید.

شخصیت شناسی رانندگی

به طور کلی انسان‌ها در نحوه رفتار خود از ۴ شیوه استفاده می‌کنند:

رفتار منفعلانه: این افراد در برابر وقایع و رفتارهای گوناگون هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند و از حقوق خود دفاع نمی‌کنند. از حق خود می‌گذرند و دیگران را به زورگویی عادت می‎دهند.

 رفتار پرخاشگرانه: این افراد فقط به حقوق خود توجه کرده و برای دیگران ارزشی قائل نیستند، قدرت طلب هستند، باعث آزار دیگران می‎شوند و می‎خواهند کنترل همه امور را به دست بگیرند.

رفتار منفعل پرخاشگر: این افراد معمولا ساکت هستند اما ناگهان عصبانی می‌شوند. یا ممکن است در ظاهر آرام باشند ولی با لجبازی، کلام طعنه آمیز و … دیگران را آزار بدهد و خشم خود را تخلیه کنند.

رفتار بالغانه:  افراد با رفتار بالغانه معمولا درون خود احساس صلح و سلامت می‌کنند و روابط سالمی دارند. هم برای حقوق خود و هم برای حقوق دیگران ارزش قائل هستند. 

پیروی نکردن از قوانین راهنمایی و رانندگی

این افراد مسئولیت رفتارهای اجتماعی خود را نمی‌پذیرند و فقط به درد خود فکر می کنند. این رفتار در ظاهر پرخاشگرانه نیست، اما منفعل پرخاشگر است و در شکل بیمارگونه می‌تواند به یک رفتار ضد اجتماعی تبدیل شود. 

رانندگی با سرعت بالا و ویراژ دادن

کسانی که با سرعت خیلی بالا رانندگی می‎کنند، شخصیت هیجان طلب دارند. اگر این هیجان به شیوه‌ای مثبت تخلیه نشود، آثار بدی در پی خواهد داشت.  از یک طرف، فرد باید مراقب هیجانات خود باشد.  از طرف دیگر، مدیران امر باید مکان‌هایی را برای این منظور فراهم کنند تا جوانان بتوانند در زمان و شرایط مناسب تخلیه هیجانی داشته باشند.  این رفتار در حالت شدید و بیمار گونه می تواند در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نیز بروز پیدا کند. این بیماران در بعضی مواقع بیش از حد پر انرژی و در اوقات دیگر کاملا افسرده هستند.

ترس از رانندگی و سرعت

کسانی که از رانندگی بیش از حد ترس دارند، رفتار منفعلانه دارند، به جای اینکه با مسائل روبرو شوند از آنها فرار می کنند. این افراد به خاطر تجربه‎های بد به ترس بیمارگونه یا فوبیا دچار شده‌اند. چنین ترسی زندگی و کارکردهای روزمره را مختل می کند.

کورس گذاشتن

سبقت گرفتن، ترمز زدن جلوی اتومبیل‌های دیگر و … به طور مشخص نشانه لجبازی فرد با دیگران است و به الگوی منفعل پرخاشگر مربوط می شود. شیوه حل مسئله این افراد کودکانه است. فرد در ظاهر پرخاشگر نیست و فحاشی و دعوا نمی کند اما به هر حال آزار می رساند.

بلند کردن صدای موسیقی

در حالت عادی گوش دادن به موسیقی، لذتبخش و مفید است اما افرادی که دیگران را متوجه صدای آن می کنند از درون احساس کمبود توجه، خلأ و تنهایی دارند؛ بنابراین می خواهند آن را با جلب توجه دیگران جبران کنند.
چنین رفتاری در شکل بیمارگونه می تواند به اختلال شخصیت نمایشی تبدیل شود. فردی که شخصیت نمایشی معمولا رفتارهای غلو شده دارد و می خواهد راه های مختلفی مثل تغییر ظاهر و شیوه لباس پوشیدن و حتی موسیقی بلند توجه اطرافیان را جلب کنند.

فحاشی کردن و رفتار خشونت آمیز

فحاشی کردن به الگوی رفتار پرخاشگرانه مربوط می شود. افرادی که مهارت های مدیریت خشم ضعیفی دارند، معمولا برای اینکه از فشار و استرس رها شوند، به آسان ترین راه، یعنی فحاشی روی می آورند. فحاشی کردن می تواند در اختلالات ضد اجتماعی نیز ریشه داشته باشد. در این شرایط فرد نمی تواند واقعیت ها را بپذیرید و برای مقابله با آنها به خشونت روی می آورد.

استفاده از نور بالا

نزدیک شدن بیش از حد به اتومبیل‎های دیگر و استفاده از نور بالا نیز یکی از راه های تخلیه خشم است و به الگوی رفتاری منفعل پرخاشگر مربوط می شود. در این وضعیت فرد به ظاهر پرخاشگر نیست اما در واقع به دیگران آزار می رساند و آنها را تحت فشار قرار می دهد.

بوق زدن‌های ممتد

این رفتار معمولا ناشی از اضطراب و تلاش برای رسیدن به نتیجه است. افراد کمال طلب و نتیجه گرا نه تنها در رانندگی، بلکه در بسیاری از جنبه های دیگر زندگی چنین رفتارهایی از خود بروز می دهند. آنها می خواهند خیلی سریع موانع را کنار بزنند و به نتیجه برسند، حتی ممکن است در این راه به دیگران آسیب بزنند.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

اختلال شخصیت ضد اجتماعی ( شخصیت جامعه ستیز)

آیا ترتیب تولد در شخصیت کودکان موثر است؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *