سینوزیت چیست؟

درد در پیشانی یا بین دو چشم، درد در دندان‌های بالایی و گرفتگی بینی از علایم مشکل سینوس‎ها است که ممکن است شما را به مطب پزشک بکشاند. در این مطلب، اطلاعات پزشکی مفیدی راجع به بیماری سینوزیت (Sinusitis) بیان شده است. 

سینوزیت چیست؟

سینوس‌ها حفره‌های پر از هوا در جمجمه و صورت هستند. معمولا افراد ۴ گروه سینوس دارند. دو سینوس در پیشانی بالای چشم‎ها، دو سینوس زیر استخوان گونه‎ها، یک گروه سینوس پشت پل بینی و گروه دیگر پشت بینی و زیر مغز قرار دارند. البته سینوس‎ها هم مثل اثر انگشت در افراد مختلف منحصر به فرد است. بعضی افراد اصلا سینوس در پیشانی ندارند یا فقط یک سینوس پیشانی دارند. تمام سینوس‌ها به بینی متصل هستند. بافت ظریف و مو مانندی به نام مژک وجود دارد که به رد و بدل شدن هوا و همینطور خروج مایع مخاطی و ترشحات سینوس‎ها از طریق بینی کمک می‎کنند. آلرژی یا عفونت باعث می‎شود این بافت سینوس‎ها متورم و قرمز شود. به این حالت سینوزیت می‎گویند. بیماری از تورم حاصل از یک سرماخوردگی، آلرژی یا یک عامل محرک شروع می‎شود.  

این بیماری علائم زیادی دارد. بعضی از افراد  احساس گرفتگی بینی یا درد و فشار در قسمت‌های مختلف صورت دارند. ترشحات بینی ممکن است بی رنگ، زرد یا سبز شود. علائم دیگر عبارتند از خستگی، حس نکردن بو یا مزه غذاها، سرفه، گلودرد، سردرد و تب. اگر التهاب سینوس‌ها بیشتر از سه ماه طول بکشد تبدیل به سینوزیت مزمن می‎شود. اگرچه اغلب باکتری‌ها سینوس‌ها را مسدود می‌کنند، اما تنها علت بروز این بیماری مزمن باکتری‌ها نیستند. آناتومی سر و صورت، آلرژی، پلیپ، بیماری‌های دهان و دندان و نقص سیستم ایمنی از دلایل بروز این بیماری هستند.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان سینوزیت

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *