bسکته مغزی چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی (stroke) شایع‌ترین علت مرگ‌ و میر و ناتوانی در دنیا است. به طوری که در آمریکا در هر یک دقیقه یک نفر دچار عارضه سکته می‌شود. سکته مغزی، زمانی اتفاق می‌افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود. در نتیجه بافت‌های مغز از اکسیژن و غذا محروم می‌شود و بعد از چند دقیقه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی است، درمان فوری و عملکرد زودهنگام می‌تواند جلوی آسیب بیشتر و عوارض شدید سکته را بگیرد. بنابراین ضروری است که بتوانید علائم آن را به موقع تشخیص دهید: بروز ناگهانی سردردهای شدید، بروز مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن، تغییر ناگهانی دید در یک یا هر دو چشم، مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت افراد، بروز ناگهانی ضعف و بی‌حسی در یک طرف بدن از علائم سکته هستند. اگر یکی از اطرافیانتان دچار این علائم شد، می‎توانید با انجام آزمونی ساده مطمئن شوید که او سکته کرده یا خیر. از او بخواهید لبخند بزند و ببینید که آیا یک طرف صورت بی‌حس است یا خیر، بخواهید دست‌هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟  از او بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند، آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

فاکتور خطر در مورد این بیماری به دو دسته غیرقابل تغییر و قابل تغییر و پیشگیری طبقه‌بندی می‌شود. فاکتورهایی مانند سن، جنس، نژاد و سابقه فامیلی جزو فاکتورهای خطر غیرقابل تغییرند و عوامل دیگری مانند پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی، دیابت، چربی خون و چاقی جزو فاکتورهای خطرزای قابل تغییر هستند. آشنایی با عوامل خطرزا در سکته مغزی، پیروی از راهنمایی‌های پزشکتان و اتخاذ یک سبک زندگی سالم بهترین روش‌ها برای پیشگیری از سکته هستند.  اگر شما سکته مغزی داشته‌اید، رعایت موارد ذکر شده به شما در پیشگیری از سکته بعدی کمک می‌نماید. خیلی از شیوه‌های پیشگیری از سکته مغزی با شیوه‌های پیشگیری از بیماریهای قلبی یکسان است. بصورت عمومی، توصیه‌های سبک زندگی سالم شامل: کنترل فشار خون، سیگار نکشیدن، کنترل دیابت، مدیریت استرس، رژیم غذایی سالم (کم کالری و کم چربی) و فعالیت بدنی منظم روزانه هستند.

منبع: http://rastineh.ir/  و  http://www.beytoote.com/

مطالب مرتبط: 

آیا در مورد سن قلب چیزی می‌دانید؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *