سونوگرافی در مامایی

سونوگرافی در مامایی

در مامایی، کاربردهای متعددی در زمینه سونوگرافی شرح داده شده است که باعث تحول زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های بارداری می شود. در زیر به یک سری از این موارد اشاره کردیم که از موارد مهم این بحث می باشند :

سونوگرافی در مامایی

تعیین محل IUD :
یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن اشاره کرد این است که می توان به پیگیری محل IUD اشاره کرد، ابزاری که برای پیشگیری از حاملگی در رحم زنان سنین باروری قرار داده شده است، در واقع ابزاری که گفتیم، ۲ نکته را شامل می شود، این که IUD در اکثر افراد سبب افزایش خونریزی مخصوصا در زمان عادت ماهیانه شده و در نتیجه فرد را مستعد کم خونی از نوع فقر آهن می نماید. لذا افرادی که از IUD استفاده می کنند باید به صورت دوره ای توسط کارشناسان مامایی یا متخصصین زنان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم ترکیبات جبران کننده کم خونی استفاده نمایند. IUD گاهی به این جهت استفاده می شود که حرکات و انقباضات رحم از جای اصلی خود خارج شده و حتی اتفاق افتاده است که به سمت رحم خارج شده و وارد حفره شکم می شود. بنابراین فردی که از چنین ابزاری استفاده می کند، باید همواره با بررسی نخ آن و مشاوره منظم و مرتب با کارشناس مامایی از وضعیت آی یو دی خود نیز مطلع شود. در مواردی هم که پیش می آید که جا به جا شده و محل دقیق آن مشخص نیست یا به عبارتی آی یو دی گم شده است، سونوگرافی اولین قدم در شناسایی محل آی یو دی می باشد.

چگونه تعیین سن سونوگرافی در دوران حاملگی انجام می شود؟

به این صورت می باشد که سونوگرافی در ماه های مختلف حاملگی قابل انجام می باشد، اما طبق مطالعاتی که در این زمینه شده است، بهترین زمان برای تعیین سن حاملگی و میزان تکامل جنین هفته های ۱۸ ـ ۲۰ بارداری می باشد، اما برای تشخیص برخی از اختلالات مانند عدم شکل گیری مغز جنین، تشخیص دوقلویی یا چند قلویی، وجود یا عدم وجود جنین یا به عبارتی دیگر کیسه فاقد جنین، انجام سونوگرافی در زیر ۱۲ هفتگی حاملگی نیز توصیه می شود. اما نکته ای که باید در این بین در نظر داشت، منظور زمانی می باشد که به آن اشاره کردیم، که هفته های ۱۸ تا ۲۰ پس از آخرین قاعدگی فرد می باشد. اخطاری که به بیماران می شود، این است که برای این که این خطا را به حداقل برسانند، این است که زمان شروع آخرین قاعدگی خود را در تقویم یادداشت کنند. به دلیل این که کارشناس مامایی و مخصصین زنان و هم چنین متخصصین رادیولوژی برای تفسیر بسیاری از یافته های بالینی و تنظیم برنامه تشخیصی و درمانی شما به این زمان نیاز دارند. تنظیم بزرگ تر و یا کوچک تر از حد انتظار بودن رحم، تغییر وضعیت جفت و جنین و غیره، همه این ها نیاز به بررسی های بیشتری دارند.

بررسی سقط جنین در سونوگرافی :
در سونوگرافی، موضوعی که مورد بحث می باشد، بررسی سقط جنین است و نیز تعیین بیمارانی است که در خطر سقط قرار دارند یا این که خطرهایی مانند حاملگی های خارج رحم و یا مرگ جنین در داخل رحم را به دنبال دارند. خانم هایی که باردار می باشند، خصوصا خانم هایی که سابقه سقط جنین هم داشته اند باید در صورت خونریزی از دستگاه تناسلی زنانه در هر زمان از بارداری، کاهش حرکات جنین و یا از بین رفتن حرکات جنین، بلافاصله آن ها را به یک مرکز تخصصی زنان و زایمان ارجاع می دهند.

بررسی هایی که در ناهنجاری های جنین انجام می شود :

در طی چنین سونوگرافی هایی نیز بررسی بسیاری از ناهنجاری هایی که منجر به اختلال شکل بدن جنین می شود، را می توان در جنینی که در رحم به سر می برد تشخیص داد. از جمله این نقائص می توان به بزرگی سر جنین، عدم تشکیل مغز در جنین، شکاف های ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع، ناهنجاری های گوارشی و اختلالات کلیوی در جنین اشاره نمود.

منبع : www.khhoseini.blogfa.com

مطالب مرتبط :

موثر بودن زعفران در اختلالات قاعدگی و افسردگی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *