سونا و جکوزی باعث ناباروری مردان می‎شود!

احتمال ناباروری در مردانی که به مدت زیاد در سونا و جکوزی وقت می‌گذرانند بیشتر است. زیرا در گرمای زیاد و درجه حرارت بالا، بیضه نمی‌تواند فرآیند طبیعی خود را انجام دهد تعداد اسپرم‌ها پایین می‌آید. ضمن آنکه تحرک آن‌ها هم کاهش می‌یابد و این اولین گام به سوی اختلال در باروری مردان است.

سونا و جکوزی باعث ناباروری مردان می‎شود!

یکی از عوامل محیطی موثر بر ناباروری مردان افزایش دماست. بالا رفتن دمای بدن و استفاده از هر چیزی که دمای بدن را بالا ببرد، می‌تواند باعث نازایی شود. برای مثال مردانی که به طور مکرر از جکوزی استفاده می‌کنند، بیشتر در خطر نازایی قرار دارند. دمای آلت تناسلی آقایان در حالت طبیعی باید حدود نیم تا یک درجه از حرارت بدن پایین‌تر باشد تا بتواند عملکرد اسپرم سازی را به صورت مناسب انجام دهد. گرما به طور کلی می‌تواند روی باروری آقایان تاثیر منفی بگذارد به خصوص اگر مداوم و طولانی مدت باشد و فرد زمینه‌ای در رابطه با مشکلات باروری داشته باشد. وی به آقایانی که دچار مشکلات باروری هستند توصیه می‌کند از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما به خصوص در ناحیه تناسلی شان خودداری کنند و به صورت مکرر از جکوزی استفاده نکنند. 

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که استفاده از سونا، جکوزی و وان آب داغ موجب کاهش باروری مردان می شود. چرا که حرارت و دمای بالا تعداد و کیفیت اسپرم ها را تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل است که بیضه ها که تولید کننده اسپرم هستند در خارج از بدن و در دمایی کمتر از ۳۷ درجه سانتی گراد قرار گرفته اند. بررسی مردان نابارور نشان داد که حتی ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در جکوزی و وان آب داغ موجب کاهش تعداد و همچنین تحرک اسپرم ها می شود. نتایج این مطالعه در نشریه اورولوژی برزیل به چاپ رسیده است. علاوه بر حرارت بالا، علل محیطی دیگر، مثل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، عناصر و فلزات سنگین، گازهای شیمیایی، شیمی درمانی، دارو درمانی، جراحی‌های شکمی، مصرف مواد مخدر، مصرف داروهای نیروزا، عوامل ژنتیکی و حتی عوامل عصبی از جمله مواردی هستند که ابتلا به ناباروری را افزایش می‌دهند.
منبع: tebyan.net
مطالب مرتبط: 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *