سوء استفاده جنسی از کودکان در اینترنت

استفاده از اینترنت در زندگی روزمره‌ی کودکان بسیار رایج شده است و هر جایی که کودکان حضور دارند، عده‌ای نیز هستند که می‌خواهند برای سوء استفاده جنسی با آنها ارتباط برقرار کنند. برای والدین نظارت بر اینکه کودکان در فضای آنلاین چه می‌کنند به نظر دشوار و حتی غیر ممکن است و در نتیجه محفاظت از آنان نیز مشکل می‌شود. اما راه‌هایی وجود دارند که بتوان کودکان را راهنمایی کرد و مانع از صدمه دیدن‌شان شد.

 سوء استفاده جنسی از کودکان در اینترنت

اولین و مهمترین قدم، سهیم شدن با کودکان در تمام فعالیت‌های اینترنتی آنها است. هرچه بیشتر بدانیم، بیشتر در جریان خواهیم بود، و هرچه بیشتر پیرامون سوء استفاده جنسی از کودکان که در اینترنت اتفاق می‌افتد حرف بزنیم، بیشتر خواهیم توانست از کودکان‌مان محفاظت کنیم. مهم این است که بتوانیم رابطه‌ای برقرار کنیم که در آن حرف زدن درباره‌ی اینترنت مانند حرف زدن درباره‌ی هر اتفاق روزمره‌ی دیگر، طبیعی باشد. همانطور که می‎پرسیم ” امروز در مدرسه چه خبر بود؟” بپرسیم “امروز کدوم یکی از دوستهات رو توی اینترنت دیدی؟”

سوء استفاده‌ جنسی از کودکان یعنی هرگونه عمل جنسی که توسط شخص دیگری به یک کودک تحمیل شود. سوء استفاده جنسی می‌تواند فیزیکی یا غیرفیزیکی باشد. بیشترسوءاستفاده‌های اینترنتی با نوع غیرفیزیکی آن شروع شده و بعدها از طریق تهدید و حق‌السکوت به سوءاستفاده‌ی فیزیکی تبدیل می‌شوند. یک مثال برای سوء استفاده جنسی غیرفیزیکی این است که از کودک خواسته شود در مقابل دوربین کامپیوتر ژست‌های مشخصی بگیرد. بعضی اوقات این درخواست می‌تواند تا جایی پیش برود که در حین آنکه فرد متخلف در حال تماشا است، کودکان مجبور به سوءاستفاده‌ی فیزیکی از خود شوند. این عمل را اغلب تجاوز مجازی می‌نامند تا بدین طریق با تجاوز فیزیکی فرق قائل شوند. یک روش معمول برای سوء استفاده از کودکان در فضای مجازی، متقاعد کردن کودکان برای ارسال یک عکس یا فیلم از خود است که بعداً فرد متخلف از آن به عنوان حق‌السکوت استفاده کرده و کودک را به پخش آن در بین دوستان و خانواده‌اش تهدید می‌کند.

اگر بزرگترها دنیای مجازی‌شان را با کودکان سهیم شوند، آنها راحت‌تر درباره‌ی تجربه‌هایشان در اینترنت، چه مثبت و چه منفی، صحبت خواهند کرد. با علاقه نشان دادن و درگیر شدن، می‌توانیم به کودکان‌مان آموزش دهیم که اینترنت چیزی است که ما با آنها سهیم هستیم. والدین باید هوشیار باشند و متوجه هرگونه تغییر در سلامتی و رفتار کودک باشند. به عنوان مثال، تغییر عادت‌های غذایی و خواب کودک، نرفتن به مدرسه یا فعالیت‌های فوق برنامه و نوسانات خُلقی می‎تواند نشانه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن کودک باشد. به کودک توضیح دهید افرادی که می‌خواهند به کودکان آسیب برسانند اغلب با اسم و عکس قلابی وانمود می‌کنند شخص دیگری هستند. به کودکان بیاموزید که هیچ‌وقت اطلاعاتی مانند اسم و آدرس و شماره تلفن خود را در سایت‌های گفت‌وگو و شبکه‌های اجتماعی فاش نکنند. به کودکان بگویید که اگر دوست ندارند و خوشحال و راضی نیستند نباید عکس خود را پست کرده و یا برای کسی بفرستند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

آموزش مسائل جنسی به کودکان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *