سم زدایی بدن با خوراکی‌ها

وقتی سموم وارد بدن می‎شوند، ابتدا کبد و سپس کلیه‌ها اقدام به جذب آنها از طریق خون می‌کنند و سپس این مواد را از بدن دفع می‌کنند. به این روند پاکسازی خون یا سم زدایی گفته می‎شود. شما با یک رژیم سالم و سرشار از گیاهان مختلف می‌توانید به روند سم زدایی بدن کمک کنید. 

سم زدایی

گریپ فروت: خوردن این میوه به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند و باعث دفع مواد مسمومیت‌زا از بدن می‌شود. همچنین این میوه سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر است که باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‎شود.

تخمه آفتابگردان: روغن موجود در دانه‎های آفتابگردان  به عملکرد کبد برای دفع سموم بدن کمک کرده و با کاهش میزان کلسترول خون، احساس سنگینی و مسمومیت احتمالی ناشی از بالا رفتن کلسترول خون را مهار می‌کند. 

سیر: این ماده غذایی یک سم زدای بسیار قوی محسوب می‌شود و به بدن کمک می‌کند تا سموم و مواد زائد به خصوص آلودگی‌هایی مانند سرب و جیوه را دفع کند. همچنین خواص ضد باکتریایی دارد که می‎تواند روده‌ها را به خوبی تمیز کند. 

عدس: کلسترول خون را کاهش می‎دهد و با مهار چربی خون به جلوگیری از احساس سنگینی و مسمومیت کمک می‌کند. آهن موجود در آن نیز به بهبود عملکرد هموگلوبین کمک کرده و اکسیژن رسانی را تسهیل می‌کند.

سیب: اطلاعات پزشکی می‌گوید پکتین موجود در سیب به مواد سنگین و زائد می‌چسبد و حذف آنها را آسان می‎کند. همچنین در دفع مدفوع از روده‌ها و بهبود عملکرد دستگاه گوارش موثر است.

کلم: انواع کلم (کلم سبز، گل کلم، کلم برگ، کلم بروکسل و بروکلی) جزو بهترین سبزی‎ها برای سم زدایی بدن هستند. مواد مغذی موجود در این سبزی، کبد را تحریک می‌کند. می‎تواند انواع کلم را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. 

منبع: مجله نیک و نو

مطالب مرتبط: 

رژیم سم زدایی بدن

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *