سلولیت چیست؟

سلولیت اصطلاحی است که برای مشخص کردن توده‌هایی از چربی که معمولاً در زیر پوست شکم، ران و باسن بوجود می‌آید، بکار برده می‌شود. این مشکل در زنان رایج است و به‌خاطر اینکه ظاهر پوست شبیه پوست پرتقال به نظر می‌رسد به پوست پرتقالی هم معروف است. سلولیت از سلول‌های چربی معمولی تشکیل شده است و لزوما نشانه چاقی، بی‌تحرکی یا بیماری خاصی نیست. از آنجا که زنان چربی‌های زیر پوستی بیشتری نسبت به مردان دارند انتظار می‌رود زنان بیشتر دچار این مشکل شوند. اینکه علت ایجاد سلولیت چیست، هنوز کاملا مشخص نشده است اما تصویربرداری سه بعدی دیجیتالی به ما کمک می‌کند ببینیم چگونه توده‌های چربی بین بافت کلاژن قرار گرفته و باعث ایجاد برآمدگی و فرورفتگی‌هایی در سطح پوست می‌شود. 

سلولیت چیست؟

باورهای غلطی در مورد سلولیت وجود دارد، مثل اینکه زنان لاغر دچار این مشکل نمی‌شوند، اما دیده شده زنان بسیار لاغر هم سلولیت دارند. یا اینکه برنزه کردن پوست باعث رفع شدن سلولیت می‌شود، اما این موضوع کاملا غیرمنطقی است. تیره کردن پوست چه با نور طبیعی خورشید چه با اشعه فرابنفش مصنوعی (سولاریوم) ممکن باعث بدتر شدن ظاهر پوست شود. علاوه بر این اشعه فرابنفش مهمترین عامل ایجاد سرطان پوست است. همیشه کاهش وزن باعث بهتر شدن ظاهر پوست نمی‌شود بلکه در بعضی افراد کاهش وزن باعث بدتر شدن وضع می‌شود. امروزه درمان‌های مختلفی برای این مشکل وجود دارد که توسط متخصصان پوست و مو استفاده می‌شود، اما شواهدی در دست نیست که هیچ‌کدام از این درمان‌ها بر دیگری برتری داشته باشد یا در درمان موثر باشد. به طور مثال بعید به نظر می‌رسد که استفاده از کرم روی سطح پوست باعث از بین رفتن توده‌های چربی زیر پوست شود. شواهد علمی مبنی بر موثر بودن کرم‌های حاوی کافئین، آمینوفیلین، تئوفیلین یا کرم‌های گیاهی در درمان این مشکل وجود ندارد.

دستگاه‌هایی برای ماساژ دادن سلولیت یا دستگاه‌هایی که با امواج رادیویی سلول‌های چربی را از بین می‌برند، بسیار رایج شده است که به نظر نمی‌ر‌سد درمان موثری برای مدت طولانی باشد ممکن است در مدت استفاده موثر باشد اما معمولا شاهد برگشت سلولیت بعد از توقف درمان هستیم. استفاده از لیزر برای از بین بردن سلول‌های چربی موثر است اما اثر طولانی مدت آن اثبات نشده است. لیپوساکشن از روش‌هایی است که اصلا برای درمان توصیه نمی‌کنیم. زیرا در این روش چربی‌های زیر پوستی خارج می‌شود و چربی لایه‌های زیرین که باعث سلولیت هستند هنوز وجود دارند و گاهی باعث بدتر شدن ظاهر پوست می‌شود. 

عواملی احتمال دچار شدن به این مشکل را افزایش می‌دهند و شما قادر به کنترل این عوامل نیستید. زن بودن مهمترین عامل احتمال ایجاد این مشکل است. این مشکل در زنانی که دچار اضافه وزن بعد از سن بلوغ شده‌اند رایج‌تر است. همچنین تغییرات هورمونی مثل بارداری یا یائسگی باعث افزایش احتمال ایجاد سلولیت می‌شود. اما عواملی هم وجود دارد که شما قادر به کنترل آنها هستید مثل داشتن یک روش زندگی سالم، استراحت کافی، رژیم غذایی حاوی میو‌ه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل‌‎ها همراه با ورزش منظم و طولانی مدت می‌تواند در کنترل سلولیت موثر باشد. 

منبع: www.medicinenet.com

مطالب مرتبط:

تاثیر ویتامین‌ها بر سلامت پوست

پیکر تراشی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *