راه‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها

راه‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها 

دندان‌های‌ شما، نیز مانند رنگ پوست صورت‌تان یا رنگ‌ چشم‌هایتان ممکن است زردتر یا سفیدتر از دندان‌های افراد دیگر باشد. بخشی از این تفاوت به ضخامت مینای دندان‌های شما بستگی دارد. اگر شما مینای نازکی داشته باشید، رنگ طبیعی عاج زیر مینا بیشتر خود را نشان خواهد داد. به همین علت با افزایش سن که مینای دندان‌ها نازک می‌شود، دندان‌های شما زردتر به نظر می‌ رسند. از طرف دیگر عوامل متفاوت دیگری نیز ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و باعث زردی دندان‌ها شوند. 

راه‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها

غذاها و نوشیدنی‌های با رنگ‌های تیره مثل قهوه، چای سیاه، نوشابه‌‌ها، انواع میوه‌ها مانند انگور، بلوبری و انار بیشترین تاثیر را در رنگ کردن دندان‌ها دارند. داروهایی مثل آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدفشار خون، داروی ماینوسایکلین و مصرف بیش از حد فلوراید و دهان شویه‌های حاوی کلرهگزیدین گاهی ممکن است دندان‌ها را زرد کنند. سیگار کشیدن و جویدن توتون از جمله عوامل شناخته‌شده رنگ‌گیری دندان‌ها هستند، همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و بی‎توجهی به توصیه‌های دندانپزشکان که به تجمع پلاک‌های دندانی می‌انجامد، باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

اما برخلاف این موارد ذکر شده، اخبار پزشکی نشان می‎دهد خوراکی‌هایی وجود دارند که اثر سفید کنندگی روی دندان‌ها دارند. یکی از این غذاها کلم بروکلی است. این گل‌های کوچک بروکلی سطح دندان‌ها را تمیز می‌کنند و در سفید کردن دندان‌ها موثر هستند. می‌توان از آن به عنوان یک مسواک مختصر و طبیعی نیم‌روزی استفاده کرد.  در طول روز بسیار آب بنوشید تا دهانتان را هیدراته نگه دارید و دندان‌های درخشان‌تری داشته باشید. همچنین بعد از خوردن خوراکی‌های سیاه و حاوی رنگدانه حتما آب بنوشید تا از ایجاد لک روی دندان‌هایتان جلوگیری کنید. خوردن گلابی باعث افزایش تولید بزاق دهان، شستن باقی مانده‌ی غذاها و در نتیجه‌ تمیز و درخشان شدن دندان‌ها و سفید کردن دندان ها می‌شود. محصولات لبنی بهترین غذا برای سلامت دندان به شمار می‌روند. کلسیم بالای آنها باعث تقویت دندان‌ها و سلامت و سفید کردن دندان ها می‌شود.

منبع: جام نیوز

مطالب مرتبط: 

نخ دندان مهم‌تر است یا مسواک؟

۱۰ علت حساسیت دندان

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *