سزارین احتمال ابتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهد!

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد سزارین در بروز اختلال اوتیسم در نوزادان موثر است و میزان شیوع اختلال اوتیسم یا اختلال در خودماندگی در کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند، ۲۰ درصد بیشتر از نوزادانی است که با زایمان طبیعی متولد می‌شوند.

اوتیسم

بیماری اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی است که فرد مبتلا در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می‌شود و به اشتباه تصور می‎شود این افراد عقب مانده ذهنی هستند، در حالی که بیش از ۵۰ درصد این افراد از هوش طبیعی برخوردار هستند. تاکنون حدود ۳ هزار فرد مبتلا به اوتیسم در کشور شناسایی شده‌اند و تحت مراقبت هستند اما با توجه به آمارهای جهانی تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰هزار فرد مبتلا به این اختلال در کشور باشند که اغلب آ‌نها ناشناخته مانده‌اند.

آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد، بیش از ۵۰‌ درصد زایمان‎ها در ایران به روش سزارین انجام می‌شود و این میزان در بیمارستان‎های خصوصی بالای ۷۵ درصد است درحالی براساس استانداردهای جهانی میزان موارد سزارین در کشورها نباید از ۱۵ درصد کل زایمان ها بیشتر باشد. البته در برخی موارد که مشکلات فیزیولوژیک و پزشکی وجود دارد  و خطری سلامت مادر یا نوزاد را تهدید می‎کند، مانند کوچک بودن لگن مادر یا نچرخیدن سر نوزاد و غیره، باید زایمان به روش سزارین انجام شود. اما تعداد این موارد زیاد نیست و در مواردی که ضروری نیست نباید زایمان به روش سزارین صورت گیرد. سزارین موجب افزایش استرس به مادر و نوزاد می‎شود و همین امر احتمال بروز بیماری اوتیسم را در بین نوزادانی که به این روش به دنیا می آیند، بیشتر می‌کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

دیابت و چاقی مادر باعث اوتیسم کودک می‌شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *