سرماخوردگی در بارداری

مواردی پیش می آید که در دوران بارداری مادر، او مبتلا به سرماخوردگی می شود و نگرانی هایی را برای او به وجود می آورد. اما نکته ای که در این جا ذکر می شود این است که به یاد داشته باشید سرماخوردگی در بارداری مشکلی برای سلامت و رشد جنین ایجاد نمی کند ولی تب بالا می تواند به او آسیب بزند. دکتر مهراندخت نکاوند، کارشناس‌ ارشد مامایی، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد گفته است که سرماخوردگی از آن گروه بیماری هایی می باشد که در همه فصل‌ ها افرادی مبتلا به آن می شوند. اما گفتنی است که این بیماری که معمولا خطرناک نیست، در ضمن دوره درمان محدودی دارد و نیز در دوران بارداری احتمال دارد به مشکلی حاد و دردسرساز تبدیل شود، چرا که زنان به دلیل محدودیت‌ های مصرف دارو در دوران بارداری، گاه مجبورند تا علایم ناراحت کننده و خطرآمیز آن را تحمل کنند. اما توصیه ای که به زنان باردار می شود این است که در ۳ ماه اول بارداری شان حتما مراقب باشند، که به اندازه ۱۲ هفته می شود که می گذرد، حتی باید این نکته را در نظر داشت که در مصرف داروهای مجاز نیز زیاده روی نشود و مادران تا می توانند در این دوره که زمانی حساس برای رشد جنین محسوب می شود، دارو مصرف نکنند.

سرماخوردگی در بارداری

حتی باید این نکته را در نظر داشت که اگر کسی مبتلا به بیماری خاصی می شود، باید نزد پزشک متخصص رفته و دارو مصرف کند. به طور مثال برای مشکلات کلیوی و یا تنظیم قند خون، دارویی تجویز می شود که بیمار آن را مصرف می کند. اما باید گفت که حتی در مصرف آن هم نباید زیاده روی کرد و یا اهمال کاری کرد. اما هدف ما از بازگویی چنین موضوعی، پرداختن به مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین می باشد که برای جلوگیری از آبریزش بینی و یا چشم و حتی موارد دیگری مشابه به آن استفاده می شود. اگر خانمی در دوره بارداری سرما بخورد بهتر است با استراحت و مصرف مایعات گرم و رقیق، دوره درمان را سپری کند، اما در صورت نیاز، مصرف قرص سرماخوردگی و در صورت وجود تب، مصرف استامینوفن معمولی اشکال ندارد. در ضمن به یاد داشته باشید که سرماخوردگی مشکلی برای سلامت و رشد جنین ایجاد نمی کند ولی تب بالا می تواند به او آسیب بزند. اگر سوزش گلو دارید باید توسط پزشک معاینه شوید، شاید امکان عفونت باکتریایی نیز وجود داشته باشد که در این موارد باید از آنتی بیوتیک‌ های ایمن مانند آمپی سیلین استفاده کنید.

اما در این صورت خبری خوشایند برای شما را می گوییم، این که در اکثر موارد با علل ویروسی مواجه می شوید، که ممکن است طی ۳ تا ۵ روز استراحتی که دارید، بهبودی کامل را به دست آورید. اما به طور کلی حرف ما این است که در صورتی که مبتلا به سرماخوردگی شدید، حتی بدون تجویز پزشک از هیچ دارویی استفاده نکنید. در این صورت سعی کنید آب وجوشانده‌ های مناسب مصرف کنید  و سوپ‌ مرغ گرم را حتما مصرف کنید که حتی می توانید آن را با پیاز فراوان تهیه کنید و استفاده کنید و نیز با قرقره کردن آب‌ نمک رقیق یا چکاندن قطره استریل در بینی می توانید از توصیه‌ های دیگر مفیدی نیز استفاده کنید. هم چنین مصرف آبمیوه طبیعی را هم فراموش نکنید، به دلیل این که با مصرف ویتامین‌ ها و آنتی اکسیدان‌ ها، حتی می توانید باعث تقویت سیستم ایمنی تان شوید.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط :

مرگ جنین و علل تولد جنین مرده

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *