bسرطان پوست · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
سرطان پوست

نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش است که اثرات زیان باری بر روی پوست دارد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد این اشعه مضر نه تنها باعث پیری پوست می‎شود. بلکه باعث جهش در DNA سلول‌های پوستی و در نتیجه منجر به سرطان پوست می‌شود.

سرطان پوست

از آنجایی که سرطان پوست از توده‌ای از سلول‌ها تشکیل می‎شود، مهمترین نشانه آن برآمدگی‎ها یا نقطه‌هایی روی پوست است که مدت زیادی باقی بماند. این سلول‌های سرطانی باید به وسیله رگ‌های خونی تغذیه شوند، ممکن است با ضربه کوچکی خونریزی کنند و دچار پوسته پوسته شدن سطحی باشند. ملانوم بدخیم یکی از خطرناک‌ترین انواع سرطان پوست است. زیرا در مراحل اولیه به سرعت به سایر نقاط بدن منتشر می‎شود. احتمال گسترش ملانوما به سایر نقاط، بستگی به ضخامت آن دارد که این ضخامت با پاتولوژی مشخص می‎شود.

چه کسانی بیشتر در خطر سرطان پوست هستند و چرا؟ اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات بهترین پزشکان و متخصصان پوست و مو نشان داده است تا کنون شایع‌ترین علت سرطان پوست، نور خورشید است. بیشتر افراد در تعطیلات و مسافرت در معرض نور خورشید شدید قرار می‎گیرند و به دلیل اینکه تمایل به تیره کردن رنگ پوست یا همان برنزه کردن در میان جوانان زیاد شده است، بسیاری از افراد مدت زیادی به طور عمدی خود را در معرض آفتاب قرار می‎دهند تا رنگ پوست‌شان تیره شود. که این کار احتمال ابتلا به این بیماری را به شدت افزایش می‎دهد. به نظر می‌رسد تنها مزیت در نور آفتاب قرار گرفتن که بعضی از مردم به آن اشاره می‎کنند، جذب ویتامین D از نور خورشید است. اما حقیقت این است که ویتامین D بدن را به راحتی می‎توان از غذاها تامین کرد و لزومی ندارد حتما از نور خورشید که می‎تواند برای پوست بسیار خطرناک باشد، تامین شود. افرادی که پوست روشن و موهای بلوند یا مایل به قرمز دارند و در مناطق گرمسیر نزدیک استوا زندگی می‎کنند بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

منبع: www.medicinenet.com

مطالب مرتبط:

برنزه کردن و سرطان پوست

علائم سرطان

درمان سرطان

جوان سازی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *