bسرطان پروستات · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
سرطان پروستات

پروستات غده‌ای است که در گردن مثانه قرار دارد و مجرای ادرار از وسط آن عبور می‌کند. بنابراین هر نوع مشکل در آن می‌تواند سیستم اداراری تحتانی در مردان را تحت تاثیر قرار دهد. شایع‌ترین بیماری‌های پروستات عبارتند از: بزرگی خوش‌خیم پروستات، سرطان پروستات و عفونت پروستات. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی در مورد این بیماری‌ها ارائه شده است. 

شایع‌ترین مشکل پروستات در مردان زیر ۵۰ سال، التهاب پروستات است. این بیماری دوره درمان طولانی دارد و هرچه زودتر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، بهتر درمان می‌شود. این موارد خطر ابتلا به التهاب پروستات در مردان را زیاد می‌کنند: عفونت مثانه، بزرگی خوش‌خیم پروستات، ابتلا به بیماری‌های آمیزشی مثل سوزاک، رابطه جنسی خارج از خانواده و داشتن شرکای جنسی متعدد، خوردن غذاهای تند و آسیب به قسمت تحتانی لگن مثل افرادی که دوچرخه سواری حرفه‌ای می‌کنند. 

سرطان پروستات

بزرگی خوش‌خیم پروستات: با افزایش سن، پروستات نیز در مردان بزرگ می‌شود. از هر سه مرد یکی از آنها در طول زندگی پروستات خود را عمل می‌کند. بزرگ شدن پروستات به دلیل انسداد مجرای ادرار باعث ایجاد مشکل در تخلیه مثانه می‌شود. علایم بزرگی خوش‌خیم عبارتند از: تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن به خصوص شب‌ها، برای شروع به ادرار کردن نیاز به زمان است، مثانه کامل تخلیه نمی‌شود و جریان ادرار ضعیف و باریک است. از آنجایی که این علائم می‌توانند در سایر بیماری‌ها از جمله سرطان پروستات نیز دیده شوند، لازم است به پزشک متخصص مراجعه شود. اگر بزرگی خوش‌خیم پروستات درمان نشود می‌تواند باعث عفونت مثانه و کلیه‌ها و در مواردی منجر به نارسایی کلیه شود. 

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان بین مردان است. هر چقدر این سرطان زودتر تشخیص داده شود درمان آن موثرتر خواهد بود. علائم سرطان پروستات مثل علائم بزرگی خوش‌خیم پروستات است ولی چون سرطان به ناحیه ستون فقرات دست اندازی می‌کند، یکی از علائم آن می‌تواند درد در ناحیه کمر و ستون فقرات باشد. این بیماری در مراحل اولیه که بهتر است درمان شود هیچ علائمی ندارد پس بهتر است مرتب برای چکاپ به پزشک مراجعه شود. برخی عوامل خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند مثل سن: در سفید پوستان بالای ۵۰ سال احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد. سابقه فامیلی: مهم‌ترین فاکتور خطرآفرین است. اگر پدر یا برادر شما مبتلا باشد، شما ۲ برابر افراد عادی در خطر هستید. رژیم غذایی: غذاهای کم فیبر و پرچرب و مصرف بیش از حد گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان پروستات را زیاد می‌کند.

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط: 

درمان جدید سرطان

ناتوانی جنسی، مشکلی که نادیده گرفته می‌شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *