سرطان سینه

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد پیشرفت‏‎های چشمگیری در درمان سرطان سینه (Breast cancer) در سال‎های اخیر به وجود آمده است. افزایش آگاهی زنان در این مورد و تشخیص زودهنگام بیماری و همچنین پیشرفت‎‏های پزشکی در روش‎های درمانی باعث نجات یافتن تعداد زیادی از بیماران شده است.

سرطان سینه

برای تشخیص به موقع بیماری باید به نشانه‎ها و علائم سرطان دقت کنید. در واقع سرطان سینه هیچ علامت و نشانه‎ای ندارد. اما ممکن است مواردی باشد که بخواهید پزشک متخصص آن را معاینه کند تا مطمئن شوید. این نشانه‎ها عبارتند از موجود توده‎های بدون درد در سینه، تغییر در سایز و شکل سینه‌ها، ورم در ناحیه زیر بغل و تغییرات یا ترشحات در نوک سینه. همچنین درد در سینه‌ها نیز می‎تواند نشانه این بیماری باشد اما خیلی شایع نیست. در یک نوع نادر بیماری که بسیار هم با سرعت رشد می‎کند تغییراتی در پوست سینه مشاهده می‏‎شود، مثل ضخیم شدن و قرمز شدن پوست، پوست پر از حفره‌هایی می‎شود و ظاهری شبیه پوست پرتقال پیدا می‎کند. 

ماموگرافی (mammogram) روشی برای تشخیص سرطان است که با استفاده از اشعه X قبل از اینکه توده‌ها بزرگ و قابل حس شوند، آنها را تشخیص می‎دهد. زنان از سن ۴۰ سالگی باید یک بار در سال ماموگرافی را انجام دهند. از سن ۵۰ سال به بعد باید دو بار در سال این کار را انجام دهند. پزشک متخصص زنان ممکن است به غیر از ماموگرافی، سونوگرافی یا ام آر آی نیز برای فرد تجویز کند تا اطلاعات بیشتری در مورد کیست‏‎ها و توده‎های داخل سینه به دست آورد. قبلا به زنان توصیه می‎شد برای پیشگیری از سرطان سینه به طور مرتب ماهی یک بار سینه‌هایشان را معاینه کنند. اما امروزه بهترین پزشکان توصیه می‎کنند بهتر است به جای معاینه ماهانه فقط آناتومی سینه را بشناسند و در صورت دیدن تغییری به پزشک متخصص مراجعه کنند. زیرا این معاینه توسط خود فرد در سال‌های اخیر برای تشخیص بیماری خیلی مفید نبوده است. اما اگر متوجه توه‌ای در سینه شدید نگران نشوید حدود ۸۰ درصد این توده‎ها سرطانی نیست. ممکن است کیست‎های بی خطر و خوش خیم باشند یا تغییرات بافت سینه به خاطر قاعدگی باشند. ولی مهم است که سریع به پزشک مراجعه کنید اگر توده بدخیم باشد هر چه زودتر درمان سرطان شروع شود، موفقیت بیشتر خواهد بود و اگر هم خوش خیم باشد زودتر خیال‌تان راحت می‎شود. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

قرص ضد بارداری و سرطان سینه

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *