سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ (کولون) بعد از سرطان معده دومین سرطان شایع است که البته خوشبختانه بیماری قابل پیشگیری است. در این مطلب اطلاعات پزشکی راجع به این نوع سرطان از زبان برترین پزشکان و پژوهشگران مرکز سرطان شناسی آمریکا (Cancer Treatment Centers of America) بیان شده است.

سرطان روده بزرگ

این سرطان دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان‌هاست. در کشورهای غربی سرطان روده بزرگ بعد از ۵۰ سالگی بروز می‌کند. این در حالی است که حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد از موارد ابتلا به این بیماری در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه قبل از سن ۵۰ سالگی اتفاق می‌افتد و طی ۱۰ سال آینده احتمالا جزو شایع‌ترین سرطان‌ها به دلیل نوع بد تغذیه خواهد بود. اکثر تومورهای روده تا مراحل پیشرفته بدون علامت هستند و حتی علائم دیررس آن برای این بیماری اختصاصی نیست و ممکن است در سایر بیماری‌های روده هم مشاهده شود. 

سرطان روده بزرگ یک غده بدخیم است که در روده بزرگ بوجود می‌آید و شامل قسمت‌هایی از روده بزرگ و مقعد می‎شود. این سومین بیماری مشترک است که همه قسمت‌های بدن به غیر از پوست را شامل می‎شود و هر کسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود. محیط پیرامون و سبک زندگی می‎تواند باعث تغییراتی در ژن‌ها شده و زمینه ساز بروز بیماری سرطان شود. با رسیدن به سن ۵۰ یا ۶۰ بدن ما شروع به تغییراتی در انتهای رود بزرگ می‌کند. بنابراین مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات ضروری است. 

منبع: cancer treatment centers of America

مطالب مرتبط: 

درمان بیماری سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *