bسالمندان بیشتر در معرض این سرطان هستند! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
سالمندان بیشتر در معرض این سرطان هستند!

سرطان روده بزرگ (کلون) در ایران روند رو به افزایشی داشته است و تقریبا در هر سال ۵ هزار نفر به آن مبتلا می شوند که منجر به مرگ  ۲ هزار و ۷۰۰ نفر تا ۳ هزار نفر در سال می شود. سن ابتلا به سرطان کلون حدود ۶۰ سال است اما به دلیل عوامل ژنتیکی ابتلا به آن در سنین زیر ۵۵ سال هم اتفاق می‎افتد اما به ندرت در زیر ۴۰ سال مشاهده می‎شود.

سالمندان بیشتر در معرض این سرطان هستند!

چاقی و پرخوری مهمترین عامل ابتلا به سرطان روده بزرگ است. همراه با افزایش چاقی در ایران سر‌طان روده بزرگ نیز افزایش پیدا کرده و اولین توصیه برای پیشگیری از سرطان کلون رژیم غذایی سالم، حفظ وزن ایده آل و انجام فعالیت های ورزشی است. خوردن گوشت قرمز، خوردن مواد غذایی چرب، مصرف غذاهای پرنمک و فست فودها نقش زیادی در ابتلا به سر‌طان روده بزرگ دارند. متخصصان تغذیه خوردن میوه ها و سبزیجات و خورن گوشت ماهی به جای گوشت قرمز را برای پیشگیری از این بیماری توصیه می‌کنند. 

عوامل ژنتیکی در بروز سر‌طان روده موثر هستند و افردای که بستگان درجه ی اول آن ها دچار این سر‌طان بوده اند باید ۱۰سال قبل از سنی که آن فرد به سر‌طان مبتلا شده است با مراجعه به پزشک و انجام کولونوسکوپی به خصوص با مشاهده علائمی نظیر وجود خون مخفی در مدفوع از بروز این بیماری جلوگیری نمایند. سیگار کشیدن و مصرف دخانیات نیز از جمله مهمترین عوامل ابتلا به سر‌طان روده بزرگ محسوب می شوند. 

لازم به ذکر است این سر‌طان به طور کامل قابل پیشگیری و درمان است و در ایران امکانات تشخیصی و درمانی مناسبی برای مقابله با این بیماری وجود دارد. افراد در صورت مشاهده خون در مدفوع به خصوص افرادی که سابقه ژنتیکی دارند، به سرعت به پزشک مراجعه نمایند و با انجام کولونسکوپی و مشاهده روده در صورت ابتلا به سر‌طان روده بزرگ به سرعت درمان را آغاز نمایند.

منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط: 

درمان سر‌طان روده بزرگ با ویتامین A

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *