زگیل تناسلی چیست؟

این روزها شیوع بیماری‌ها و عفونت‌هایی که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شوند، بسیار گسترده شـده است. یکی از این بیماری‌ها زگیل تناسلی است. زگیل های تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی هستند که هم مردان و هم زنان را مبتلا می‌کند.

زگیل تناسلی

زگیلهای تناسلی زائده‌های گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوند. این زگیل‌ها در نتیجه آلوده شدن با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بوجود می‌آیند. بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی باعث بوجود آمدن این زگیل‌ها می‌شوند و بعضی از انواع آن باعث ابتلا به سرطان می‌شوند. ممکن است در بعضی از افراد تا مدتها مثلا تا سال‌ها علائم بیماری ظاهر نشود و  این افراد ناقل بیماری باشند و بیماری را به دیگران انتقال دهند. این زگیل‎ها در زنان به صورت بر جستگی‌های کوچک تا متوسط گوشتی روی سطح خارجی فرج و یا دیواره‎های داخلی واژن و یا ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم (سرویکس) رشد  می‌کنند. در آقایان در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد می‎کنند. سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. این زگیل‌ها می‌توانند در دهان و یا روی زبان افرادی که رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده داشته‌اند، ظاهر شوند. این بیماری بسیار مسری است. اطلاعات پزشکی می‎گوید احتمال ابتلا به این بیماری، فقط با یک بار رابطه جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی ۶۰% است.

اگرچه راه اصلی انتقال بیماری آمیزش جنسی است، اما تنها راه انتقال بیماری نیست و حتی با تماس  سطحی پوست ناحیه تناسلی نیز می‌تواند منتقل شود. راه‌های درمانی متنوعی وجود دارد که پزشک براساس نوع ویروس و ناحیه درگیر در مورد درمان تصمیم گیری می‌کند. پزشک می‌تواند زگیل‌ها را با لیزر، منجمد کردن و یا داروهای شیمیایی و حتی استفاده از روش جراحی از بین ببرد. اما امکان عود دوباره بیماری نیز هست. بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری پرهیز از رابطه جنسی پرخطر است. استفاده از کاندوم هم یکی از دیگر از راه‌های پیشگیری است و میزان سرایت را کاهش می‌دهد ولی چون انتقال از طریق پوست به پوست است، احتمال انتقال از سایر مناطق آلوده پوست از بین نمی رود. البته بهترین پزشکان می‎گویند این بیماری خوش‌خیم است ولی از حدود ۱۵۰ نوع ویروس عامل ایجاد کننده آن حدود ۱۵ نوع با سرطان‌ دهانه رحم و  سرطان آلت تناسلی مردان در ارتباط است. برای پیشگیری یک واکسن بنام گاردازیل (Gardasil) وجود دارد که جلوی انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی را می‌گیرد. بهترین سن تزریق این واکسن برای زنان زیر ۲۶ سال و برای مردان زیر ۲۹ سال است.

منبع: www.beytoote.com  و  rastineh.ir

مطالب مرتبط: 

مشکلات جنسی ناشی از بی میلی جنسی

غذاهای مفید برای درمان مشکلات جنسی مردان

درمان مشکلات جنسی زنان

سرد مزاجی زنان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *