زونا چیست؟

بسیاری از افراد در دوران کودکی به بیماری آبله مرغان مبتلا شده‌اند. بعد از بهبود بیماری ویروس آبله مرغان برای سالها در بدن خفته می‌ماند. اما در بعضی افراد این ویروس بیدار می‎شود و باعث ابتلای فرد به بیماری زونا می‎شود.  

زونا

این بیماری به صورت گروهی از جوش‌ها یا تاول‌های پر از مایع که به شکل خوشه‌ای در کنار هم در یک طرف کمر یا اطراف شکم دیده می‎شود. اصطلاح زونا (shingles) از یک کلمه لاتین به معنی کمربند گرفته شده و در اکثر موارد این جوش‌ها در ناحیه دور کمر دیده می‎شود. نقاط دیگر بدن که ممکن است این تاول‎ها بوجود بیاید، یک طرف پیشانی یا اطراف چشم‌هاست. اما به طور کلی این جوش‌ها در هر قسمتی از بدن می‌تواند ظاهر شود.

علت بیماری: اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد ویروس واریسلا زوستر varicella zoster عامل ایجاد هر دو بیماری آبله مرغان و زونا است. اولین باری که فردی در معرض این ویروس قرار می‌گیرد، مبتلا به آبله مرغان می‎شود و تاول‌های گسترده همراه با خارش و درد در بدن ظاهر می‎شود که بعد از مدتی تبدیل به زخم می‎شوند. این ویروس هرگز از بین نمی‎رود و در بدن به صورت خاموش باقی می‎ماند. ممکن است بعد از سالها این ویروس در سلول‎های عصبی فعال شود و باعث بیماری زونا شود. 

علائم بیماری: اولین نشانه‎های بیماری ۱ تا ۵ روز قبل از ظاهر شدن تاول‎ها به وجود می‌آید. در محلی که قرار است تاول بزند خارش، سوزش، مور مور شدن و درد احساس می‎شود. علاوه بر نشانه‎های شایع که شامل تاول و درد موضعی است، نشانه‎های دیگری مثل تب و لرز، سردرد و ناراحتی معده نیز مشاهده می‏‌شود. تاول‌ها معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز و حداکثر بین ۲ تا ۴ هفته کاملا از بین می‎روند و جای جوش‌ها باقی نمی‌ماند. اما در افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است برای چند ماه هم ممکن است تاول‎ها باقی بماند. 

تشخیص بیماری: معمولا پزشک با دیدن جوش‌ها می‎تواند بیماری را تشخیص دهد. به محض اینکه جوش‌ها یا علائم دیگر بیماری را مشاهده کردید در جستجوی پزشک باشید زیرا باید در سریع‎ترین زمان درمان را شروع کنید. برترین پزشکان تاکید می‌کنند حتی اگر فکر می‌کنید در کودکی آبله مرغان نگرفته‌اید باز هم به پزشک مراجعه کنید. زیرا گاهی علائم آبله مرغان کودکی به حدی خفیف است که کودک و والدینش متوجه بیماری نمی‎شوند ولی در واقع ویروس در بدن وجود دارد.

 منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان بیماری زونا

آسم خطر ابتلا به زونا را افزایش می‎دهد

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *